Polenergia podpisała umowę z konsorcjum ok. trzydziestu polskich i zagranicznych instytucji finansowych na finansowanie budowy farm Bałtyk II i Bałtyk III.
W środę największa polska prywatna grupa energetyczna wydała ważny komunikat giełdowy. Poinformowała, że jej spółki zależne zakończyły proces zawierania umów kredytowych w celu sfinansowania budowy farm Bałtyk II oraz Bałtyk III.
Umowy zostały podpisane z konsorcjum ok. trzydziestu polskich i zagranicznych instytucji finansowych. Na każdą z dwóch farm zdobyto tym samym kredyty w kwocie po około 2,9 mld euro. Polenergia będzie je spłacać przez 22 lata.
To kolejny znaczący krok w realizacji ambitnego projektu budowy dwóch dużych farm morskich na polskim Bałtyku. Komunikat o przyznaniu kredytów pojawił się kilka dni po tym, jak Equinor, międzynarodowy koncern energetyczny z siedzibą w Norwegii oraz Polenergia podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne związane z tymi projektami.
Jak duże będą farmy Bałtyk II i Bałtyk III?
– Budowane przez nas morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Ich realizacja przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz stworzenia miejsc pracy w nowym, perspektywicznym sektorze, a zielona, odnawialna energia z Bałtyku wzmocni konkurencyjność polskiej gospodarki – twierdzi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.
Już w 2028 roku 100 nowoczesnych turbin z morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będzie dostarczać energię odnawialną do polskich domów, szkół, fabryk i biur. Łączna wartość inwestycji to około 27 mld zł (bez kosztów finansowania).

Wysokość wiatraków postawionych na tych farmach sięgnie imponującej wysokości 260 m.
Zaledwie jeden obrót wirnika takiej turbiny będzie w stanie zapewnić czystą energię odnawialną dla domu na 4 dni.
Łącznie obie farmy będą mogły zasilić ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych. Obie elektrownie powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego w odległości ok. 37 km i 22 km od brzegu.
– Jestem przepełniona wdzięcznością, że spełnia się marzenie mojego Taty, moje i wielu wspaniałych ludzi, którzy mają odwagę mieć marzenia. Polska może być i będzie, dzięki realizowanym przez Polenergię i Equinor projektom, zasilana czystą energią wytwarzaną w zgodzie z naturą, z poszanowaniem zasobów naszej planety i w służbie kolejnym pokoleniom – skomentowała podjęcie ostatecznych decyzji inwestycyjnych Dominika Kulczyk, przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii.
Foto: Polenergia.