W tym roku przytniemy wydatki na elektronikę i rozrywkę. Będziemy więcej oszczędzać – na zdrowie, wakacje i może mieszkanie. Tak wynika z nowego badania „Noworoczne plany finansowe Polaków” zleconego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.
Miniony rok był finansowo dla nas taki sobie. 25 proc. dorosłych Polaków w pełni zrealizowało swoje cele finansowe. Kolejne 28 proc. osiągnęło je częściowo, a 12 proc. w ogóle. Więcej niż co trzeci – dokładnie 35 proc. – nie ustaliło żadnych konkretnych planów. Tego dowiadujemy się z najnowszego badania zleconego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.
W nim też znajdziemy deklaracje Polaków dotyczące ich finansów na ten rok. Zdecydowanie więcej w nich rozsądku niż marzeń, co łączyć należy z wyraźnymi obawami dotyczącymi naszych dochodów i wydatków.
– Inflacja, stopy procentowe i sytuacja na rynku pracy to główne powody niepokoju aż dla 74 proc. respondentów. Co więcej, dla ponad jednej trzeciej z nich (34 proc.) te obawy są wyjątkowo silne, co podkreśla, jak dużą rolę odgrywa niepewność ekonomiczna w codziennym życiu – czytamy w raporcie BIG InfoMonitor.
Optymizm dotyczący poprawy domowego budżetu przejawia zaledwie 19 proc. badanych, podczas gdy 29 proc. spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji. Największy pesymizm widać wśród osób starszych – w grupie 65+, gdzie aż 38 proc. przewiduje, że ich sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu.
Równocześnie niemal połowa badanych (49 proc.) nie spodziewa się zwiększenia swoich dochodów w następnych 12 miesiącach.
Jak Polacy chcą oszczędzać?
W tym świetle planowane ostrożne podejście do finansów absolutnie nie dziwi. Większość z nas zamierza ograniczyć wydatki swojego gospodarstwa domowego. Wyjątkiem są koszty związane ze zdrowiem i kondycją fizyczną, których powiększenie jest ważne dla 14 proc. osób.
W pierwszej kolejności planujemy przyciąć wydatki na elektronikę i rozrywkę. Co czwarty Polak (24 proc.) chce bardziej kontrolować swoje finanse, eliminując niepotrzebne zakupy. Zamierzamy też ograniczyć impulsywne zakupy (45 proc. wskazań) oraz poszukiwać korzystniejszych ofert – to wybrało 39 proc. ankietowanych.
Równocześnie bardzo chcemy coś zaoszczędzić. 31 proc. będzie budowało poduszkę finansową, 28 proc. zbierało na wymarzone wakacje (28 proc.), a dla jednej piątej (19 proc.) priorytetem będzie spłata zobowiązań.
Sa też tacy – 21 proc. – którzy zamierzają gromadzić środki na większe cele – w tym zakup nieruchomości lub inwestycje. Szczęśliwcy…
Foto: 3D Animation Production Company z Pixabay.