Użytkowników znakomitej większości iPhonów wcześniej czy później spotka problem z ładowaniem ich urządzeń lub współpracą radia w aucie z CarPlay. Winny jest port Lightning.
Aż do modelu iPhone 14 włącznie wszystkie smartfony Apple’a były wyposażone w gniazda Ligtning. Po raz pierwszy wprowadzono je w 2012 roku do iPhonów 5. Były z nami przez dekadę. Zniknęły definitywnie – głównie w wyniku antymonopolowych działań Unii Europejskiej – razem z premierą iPhonów 15.
I bardzo dobrze – porty te są bowiem źródłem irytujących problemów.
iPhone nie ładuje
Dość otwarta budowa portu Ligtning powoduje, że łatwo dostają się do niego drobne zanieczyszczenia, których nie brakuje ani w naszych kieszeniach ani w naszych torebkach. W efekcie czasem po kilku tygodniach, czasem po kilku miesiącach lub kwartałach korzystania z iPhona wyposażonego w port Ligtning zaczynają się pojawiać problemy.
Podłączamy ładowarkę, iPhone nie ładuje. Wpinamy do niego w samochodzie kabel by odpalić Apple CarPlay, a ten nie chce się uruchomić. W znakomitej większości wypadków te problemy wynikają z zanieczyszczonego portu Ligtning.
Rozwiązanie jest zatem proste. By wszystko wróciło do normy, musimy po prostu wyczyścić port Ligtning.
Jak wyczyścić port Ligtning?
Tu rozwiązania są dwa. Albo zlecamy czyszczenie portu profesjonalistom, co zawsze trochę kosztuje i wymaga wycieczki do serwisu, albo robimy to samodzielnie.
To drugie absolutnie nie należy do kategorii „rocket science”, ale z pewnością wymaga delikatności i nieco więcej niż podstawowych umiejętności manualnych – operację trzeba po prostu przeprowadzić delikatnie.
Za pomocą więc najlepiej drewnianego patyczka – np. wykałaczki – ostrożnie usuwamy drobiny kurzu z portu Ligtning, przyświecając sobie przy tej czynności najlepiej mocną lampą biurową.
Po tej czynności wszystko powinno wrócić do normy, ale gdyby nadal iPhone nie ładował lub aplikacja Apple CarPlay nie chciała wystartować, to popatrzmy na kabel, którego używamy.
Kiedy kabel Ligtning do wymiany?
Kable Lightning się po prostu zużywają – niektóre szybciej, niektóre wolniej. Kiedy więc na złączach Ligtning pojawią się przebarwienia lub w ekstremalnych sytuacjach oznaki rdzy, taki kabel musimy po prostu wymienić.
Zdarzają się też przypadki, że taki kabel nie działa, chociaż jego złącza wyglądają, że są OK. Cóż… uszkodzenia pojawiły się wewnątrz kabla – najczęściej w okolicach wtyczek. Nic z tym nie zrobimy – kabel do wymiany.
Uszkodzony port Ligtning do wymiany
Jeżeli nadal iPhone nie ładuje i aplikacja Apple CarPlay nie działa, wtedy bez wycieczki do serwisu się już raczej nie obejdzie. Prawdopodobnie mamy uszkodzony w telefonie port Lightning.
Zanim jednak zaniesiemy telefon do naprawy, sprawdźmy jeszcze czy działa poprawnie we współpracy z innym kablem lub inną ładowarką.
Wymiana portu Lighning jest możliwa w zasadzie w każdym iPhonie i kosztuje kilkaset złotych. Ile dokładnie, zależy od modelu telefonu, który mamy.