Teleskop opracowany i dostarczony przez polską spółkę Scanway poleci na Księżyc w amerykańskim prywatnym satelicie.
Spółka Intuitive Machines z Teksasu już się zapisała w historii podboju kosmosu. W lutym zbudowany przez nią księżycowy lądownik – o masie blisko dwóch ton w chwili startu – osiadł z drobnymi problemami po wystrzeleniu przez rakietę Falcon 9 na powierzchnii Srebrnego Globu.
Był to pierwszy prywatny statek kosmiczny, który wylądował na powierzchnii Księżyca i zarazem pierwsze amerykańskie lądowanie tam od ostatniej misji Apollo w 1972 roku.
Intuitive Machines pracuje nad kolejnymi misjami związanymi z eksploracją Księżyca i bliskiego nam kosmosu. Ma między innymi z NASA kontrakt o wartości do 4,82 mld dol na świadczenie usług komunikacyjnych i nawigacyjnych dla misji w regionie bliskiego kosmosu, obejmującym obszar od powierzchni Ziemi po przestrzeń poza Księżycem.
Scanway z kolei od kilku lat aktywnie wspiera rozwój ekonomii kosmicznej. Rozwiązania optyczne Spółki znalazły się w najważniejszych europejskich i polskich misjach kosmicznych 2024 roku. Firma realizuje jedne z największych w kraju kontrakty na urządzenia kosmiczne (w tym dla klientów komercyjnych) i jest konsorcjantem w kluczowych projektach kosmicznych w Polsce (m.in. EagleEye i PIAST). Spółka umieściła swój sprzęt (Scanway Camera System) w tegorocznym inauguracyjnym locie największej europejskiej rakiety nośnej – Ariane 6.
Co Scanway wyśle na Księżyc?
Teraz Intuitive Machines i Scanway nawiązały współpracę.
– Scanway dokonuje historycznego wydarzenia dla polskiego sektora kosmicznego – w przyszłym roku teleskop opracowany i dostarczony przez nasz zespół poleci na Księżyc w amerykańskim prywatnym satelicie – twierdzi Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway.
– To dla nas z jednej strony – jak mówi dalej – duży kamień milowy, ponieważ dopełniamy naszą ofertę o rozwiązania wykraczające poza domenę EO (Earth Observation), a z drugiej – kolejny raz udowadniamy kompetencje w zakresie zaawansowanych instrumentów optycznych. To nasza oferta została wybrana spośród globalnej konkurencji. Łączymy zatem siły z kolejnym wiodącym w swojej dziedzinie podmiotem i tym razem jest to obszar eksploracji Księżyca. Chcemy być jednym z kluczowych partnerów w rosnącej liczbie misji księżycowych w najbliższej dekadzie i stać się ważnym ogniwem tego perspektywicznego rynku i jego łańcucha wartości – dodaje Jędrzej Kowalewski.
Przygotowanie teleskopu do misji księżycowej to nie jest bułka z masłem. Zwłaszcza, że czasu na przygotowanie instrumentu jest niewiele – musi być gotowy i wysłany na pokładzie amerykańskiego satelity do końca 2025 roku, aby rozpocząć obserwacje Księżyca.
– Dzięki przeprowadzeniu szczegółowej analizy wymagań oraz odniesieniu projektu do ponad 50 wcześniej opracowanych przez Scanway układów optycznych o różnorodnych parametrach i zastosowaniach, mogliśmy skrócić ścieżkę badawczo-rozwojową. Wykorzystując doświadczenie z prac nad atermalizowanymi teleskopami zwierciadlanymi, dostarczymy autorskie rozwiązanie multispektralne, spełniające potrzeby misji – tłumaczy Michał Zięba, Chief Technology Officer w Scanway.