Amerykanie nakładają kolejne sankcje na chińskich producentów chipów

zaawansowany układ scalony

Kilka tygodni przed zaprzysiężeniem Trumpa administracja Bidena nakłada nowe sankcje na chińskich producentów chipów. Dotkną aż 140 firm.

Od końca 2022 roku Amerykanie próbują opóźnić rozwój chińskich firm zajmujących się produkcją chipów. Uważają, że Pekin wykorzystuje zaawansowane układy scalone do rozwoju sztucznej inteligencji i zastosowań wojskowych, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Dwa lata temu wprowadzono pierwszy zestaw ograniczeń w sprzedaży niektórych zaawansowanych układów scalonych i rozwiązań do ich produkcji do Chin, co – słusznie – uznane zostało za największą zmianę w polityce technologicznej Stanów Zjednoczonych wobec Chin od lat 90. ubiegłego wieku.

Teraz Amerykanie, o czym pisze Reuters, wprowadzają trzeci już duży pakiet ograniczeń eksportowych, który ma uderzyć w chińskich producentów chipów. Na celowniku Białego Domu tym razem znalazło się 140 firm – w nim dwa tuziny producentów układów scalonych, dwie firmy inwestycyjne i ponad 100 producentów narzędzi do produkcji chipów.

Wśród nich są takie firmy jak Swaysure Technology Co., Qingdao SiEn i Shenzhen Pensun Technology Co., które współpracują z Huawei Technologies – chińskim koncernem, który nie tyko jest potentatem na rynku sprzętu telekomunikacyjnego i producentem zaawansowanych smartfonów, ale również jednym z najważniejszych w Chinach graczy zajmujących się produkcją i rozwojem zaawansowanych układów scalonych.

Nowe sankcje USA na Chiny. Na celowniku szybkie pamięci

Nowe sankcje mają na celu między innymi zmniejszenie eksportu do Chin układów pamięci o dużej przepustowości (HBM), które są krytyczne dla rozwoju sztucznej inteligencji. 

Restrykcje wprowadzono po intensywnych negocjacjach z Holandią i Japonią – krajami, które wraz ze Stanami Zjednoczonymi dominują w produkcji zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów. Dla nich w nowym amerykańskim pakiecie sankcji poczyniono pewne ustępstwa.

Zapytany o ograniczenia ze strony USA, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lin Jian powiedział, że takie dzialania podważają międzynarodowy porządek handlu gospodarczego i zakłócają globalne łańcuchy dostaw. Chiny w związku z tym podejmą środki w celu ochrony praw i interesów swoich firm.

Foto: foto qin z Pixabay.

Podziel się artykułem