W miejscowości Barczewko pod Olsztynem zakończono drukowanie pierwszego na świecie betonowego zbiornika na wodę pitną wykonanego w technologii druku 3D.
Jest coraz więcej dowodów na to, że technologia druku 3D nie służy tylko do drukowania plastikowych gadżetów przez hobbystów i wielbicieli najnowszych technologii. Najnowszy pojawił się właśnie w miejscowości Barczewko pod Olsztynem
Tam wydrukowano pierwszy betonowy na świecie zbiornik na wodę pitną. To także pierwszy betonowy zbiornik na ciecze, który został wydrukowany w tej technologii w Europie i jeden z pierwszych na świecie.
Obiekt o wysokości 7 metrów i średnicy wewnętrznej 7,6 metra powstał w ramach kontraktu “zaprojektuj i wybuduj” realizowanego dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Barczewie (ZWiK Barczewo) przez firmę rodzinną „EKO-WOD” z Kętrzyna, która była generalnym wykonawcą tej inwestycji. Wydruk zbiornika był możliwy dzięki współpracy Holcim Polska z Globtank oraz duńską firmą COBOD, globalnym liderem w produkcji drukarek 3D do betonu.
– To przedsięwzięcie jest przełomowe nie tylko dla branży wodociągowej, ale dla całego sektora zbiorników na jakiekolwiek cele, jak na przykład wodę pitną i szarą, biogaz i inne. Należy mieć na uwadze, że im większy zbiornik, tym większa oszczędność kosztów. Warto również wspomnieć, że technologia ta jest dopiero na wstępnym etapie rozwoju. Planujemy kolejne projekty, które podniosą efektywność wydruków w sposób wykładniczy – mówi Marcin Mikulewicz, prezes zarządu Globtank.
Druk 3D w budownictwie. Jakie korzyści?
Jego zdaniem technologia druku 3D wykorzystana do drukowania podobnych zbiorników będzie wkrótce jedynym sensownym tutaj wyborem z powodów zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych.
Technologia druku 3D zapewniła w wypadku nowego zbiornika oszczędność materiałów na poziomie 25 proc., automatyzację procesu oraz znaczną redukcję czasu realizacji. Wydruk zbiornika trwał tylko 38 godzin aktywnego drukowania zrealizowanego w ciągu 5 dni. Tak więc dzięki zastosowaniu technologii druku betonu możliwe jest dwukrotne przyspieszenie procesu realizacji ścian zbiornika.
Ponadto pozwoliła ona również na zmniejszenie grubości ścianek wraz z wysokością zbiornika, co jest niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi technikami budowlanymi. W metodzie tradycyjnej szerokość ścian jest równa na dole, w środku i na górze zbiornika, pomimo że nie jest to konstrukcyjnie wymagane, gdyż ciśnienie napierającej wody jest największe tylko na dole zbiornika.
– Ten projekt jest dla nas milowym krokiem, zarówno pod względem technologicznym, jak i środowiskowym. Dzięki współpracy z Globtank i Holcim Polska, możemy zaoferować mieszkańcom naszego regionu nowoczesne i trwałe rozwiązania. Technologia druku 3D pozwala nam zrealizować projekt szybko i z precyzją. To początek nowego etapu w realizacji inwestycji z zakresu gospodarki wodnej – uważa Jacek Kasprzak ze ZWiK Barczewo.