Corning wycina konkurentów? Znane pancerne szkło pod lupą UE

szkło Corning

Komisja Europejska wszczęła formalne dochodzenie w sprawie szkła Gorilla Glass, aby ustalić, czy jego producent nie naruszył przepisów antymonopolowych.

Kiedyś pancerne alkaliczno-glinokrzemianowe szkło Corning chroniło wyłącznie, albo głównie iPhony i inny sprzęt Apple’a. Dzisiaj jest powszechnie wykorzystywane również przez innych producentów smartfonów premium. Komisja Europejska ma jednak wątpliwości, czy producent szkła Gorilla Glass – amerykańska spółka Corning – gra czysto. 

– Zbicie ekranu telefonu komórkowego jest bardzo frustrującym i kosztownym doświadczeniem. Dlatego silna konkurencja w produkcji szkła ochronnego stosowanego do ochrony takich urządzeń ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia niskich cen i wysokiej jego jakości — twierdzi w komunikacie ustępująca szefowa ds. konkurencji UE Margrethe Vestager. – Badamy, czy Corning, główny producent tego specjalnego szkła, mógł próbować wykluczyć (red. z rynku) konkurencyjnych producentów szkła, pozbawiając w ten sposób konsumentów tańszego i bardziej odpornego na stłuczenie szkła – dodaje.

Jak wykluczyć? Poprzez podpisywanie odpowiednich umów z producentami smartfonów. UE bada czy w nich nie znalazły się i jak w praktyce działały zobowiązania producentów elektroniki do kupowania „prawie całego” szkła w firmie Corning. To otwierało drogę do korzystnych rabatów na zakup szkła. Dodatkowo producenci być może musieli, zgodnie z umowami z firmą Corning, raportować konkurencyjne oferty na sprzedaż im szkła i akceptować je, tylko jeżeli Corning nie dostosował do nich odpowiednio swoich cen.

Jeśli Corning zostanie uznany za winnego naruszenia przepisów UE dotyczących konkurencji, może zostać ukarany wysoką grzywną. Będzie też mógł odpowiednio odpowiedzieć na zarzuty Komisji i zobowiązać się do satysfakcjonujących urząd antymonopolowy działań „naprawczych”.

Foto: Corning.

Podziel się artykułem