Powszechne plastikowe butelki PET na napoje to koszmar dla środowiska. Ale to się zmienia – również dzięki nowym butelkom wielokrotnego użytku firmy Alpla.
Do tej pory życie typowej butelki po coli lub wodzie mineralnej wyglądało tak. Po wypiciu napoju zwykle wrzucaliśmy ją do żółtych worków na plastik i w zależności od tego, kto te worki od nas odbiera, butelka była przerabiana – lepsze rozwiązanie – na granulat rPET, z którego następnie można wytworzyć nowe plastikowe butelki albo trafiała do pieca w spalarni odpadów. I jedno i drugie rozwiązanie jest sporym obciążeniem dla środowisko – choć niewątpliwie to lepsze od sytuacji, w której plastikowe butelki po napojach lądują na wielkich wysypiskach śmieci lub w skrajnych wypadkach w rowach koło drogi lub w lasie.
Teraz Alpla, jeden z największych na świecie producentów opakowań, ma lepszy pomysł. Firma wprowadza na rynek nową linię butelek PET wielokrotnego użytku i twierdzi – nie bez podstaw – że to przełom w branży opakowań do napojów.
Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, w tym rPET (recyklingowany politereftalan etylenu), nowe butelki mogą być ponownie napełniane i wykorzystywane nawet do 25 razy, co znacząco redukuje ilość odpadów.
Butelki zaprojektowano tak, by były odporne na alkalia (czyli substancje zasadowe) i tym samy zachowały swoje kluczowe parametry – w tym wygląd – po wielu cyklach ich zbierania, mycia i ponownego napełniania.
– Nasza zwrotna butelka PET doskonale pokazuje, że opakowania z tworzyw sztucznych mogą być także zwrotne. To innowacyjne rozwiązanie zostało opracowane z myślą o odpowiedzialnych środowiskowo opakowaniach dla napojów gazowanych i wody mineralnej. Butelki te łączą trzy zasady „RE”: REduce (redukcja wagi), REuse (ponowne użycie) oraz REcycle (recykling), co pozwala na wykorzystanie nawet 100 proc. materiału rPET – podkreśla Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce.
Nowa seria butelek PET wielokrotnego użytku obejmuje trzy kluczowe warianty. Pierwsze dwa – przeznaczone do napojów gazowanych oraz wody mineralnej – różnią się głównie pojemność. Ta waha się od 250 ml do 1500 ml.
Trzeci wariant to stworzone z myślą o mleku i napojach wrażliwych butelki o pojemności 1000 ml.
Alpla, wprowadzając na rynek, nowe butelki plastikowe butelki wielokrotnego użytku przypomina niedawne badanie niezależnego austriackiego instytutu c7-consult. Przeprowadził on analizę cyklu życia (LCA) różnych opakowań, takich jak tworzywa sztuczne, metal, karton i szkło. Porównano najpopularniejsze opakowania o tej samej pojemności, na przykład jednolitrowe butelki na wodę mineralną wykonane z PET, rPET oraz szkła, z uwzględnieniem, czy są one jednorazowe czy wielorazowe.
Wyniki raportu LCA pokazują, że w przypadku jednorazowych opakowań, butelki PET mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko (mniejsza emisja CO2, mniejsze zużycie wody, mniejsze zużycie energii i paliwa w transportach) niż jednorazowe butelki szklane. Różnica jest tu kolosalna – emisja CO2 dla jednorazowej butelki PET wynosi 182 g*equ, podczas gdy dla butelek szklanych jest to aż 552 g*equ.
W odniesieniu do butelek zwrotnych – tu również zwrotna butelka PET wielokrotnego użytku okazuje się lepsza dla środowiska niż szklana, z emisją 106 g*equ w porównaniu do 144 g*equ dla butelki szklanej. Dodanie materiału z recyklingu (rPET) do butelki zwrotnej PET jeszcze bardziej redukuje jej wpływ na zmiany klimatu, do zaledwie 102 g*equ. Zdecydowanym faworytem w tym zestawieniu jest więc zwrotna butelka PET z zawartością rPET. I tak zapewne będzie wyglądała najbliższa przyszłość opakowań na napoje.
Foto: Alpla.