Ciepło z centrów danych ogrzeje mieszkania w Poznaniu

odzysk ciepła z serwerów w poznaniu

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl zamierzają odzyskać ciepło produkowane przez serwery i to na całkiem dużą skalę.

Veolia Energia Poznań SA jest producentem ciepła systemowego i energii elektrycznej oraz zarządza siecią ciepłowniczą w stolicy Wielkopolski. Zaopatruje w ciepło ok. 60 proc. mieszkańców Poznania a także zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej i placówki handlowe. Beyond.pl z kolei  jest jednym z największych dostawców usług data center w Polsce oraz w Europie Środkowo – Wschodniej. Spółka świadczy usługi ponad 500 polskim i międzynarodowym przedsiębiorstwom i jest właścicielem dużego kampusu data center w Poznaniu. Teraz obydwie spółki podpisały list intencyjny w kwestii wspólnego ambitnego projektu, jakim jest budowa zaawansowanej instalacji odzysku ciepła odpadowego z serwerów Beyond.pl i jego przekazanie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W efekcie współpracy Veolii i Beyond.pl może powstać nowe źródło ciepła w południowo-wschodniej części Poznania, którego moc w podstawowym wariancie może wynieść ok. 30 MW. To dużo. Jak wyliczają pomysłodawcy, pozwoliłoby to szacunkowo na ograniczenie emisji CO2 o ok. 52,5 tys. ton rocznie i zredukowanie zapotrzebowania na wodę o ok. 76,5 tys. m3 rocznie. 

Inicjatywa – jak dodają spółki w komunikacie – wzmocni również bezpieczeństwo Poznania i regionu w zakresie dostaw ciepła, które w procesie produkcji nie wykorzystuje paliw kopalnych. 

To pierwsza inicjatywa odzysku ciepła w Polsce pomiędzy data center i spółką ciepłowniczą o takiej skali. 

 –  Wykorzystanie w naszych instalacjach ciepła odpadowego, które jest ubocznym produktem przetwarzania danych, przyczyni się do ograniczenia zużycia paliw kopalnych. Oznacza to, że poznańska sieć ciepłownicza będzie w większym stopniu zasilana dzięki zielonej energii – podkreślił Luiz Hanania, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

Beyond.pl ma już pewne doświadczenie w odzysku ciepła na własne potrzeby – od uruchomienia obiektu Data Center 2 w 2016 r. ciepło generowane w komorach serwerowych jest wykorzystywane do ogrzewania budynku biurowego i logistycznego zlokalizowanego na terenie kampusu. 

Uruchomienie wspólnego, dużo większego projektu wspólnie z Veolią jest jest możliwe ze względu na plan rozbudowy kampusu Beyond.pl i zwiększenia jego mocy nawet do 150 MW, która jest dedykowana pod infrastrukturę IT najnowszej generacji obsługującą potrzeby sztucznej inteligencji. 

–  Źródła energii tego typu są bardzo stabilne i niezależne od warunków atmosferycznych.
Z kolei rozwój technologii informatycznych systematycznie podnosi jakość ciepła odpadowego, zwiększając możliwości jego efektywnego wykorzystania w ekosystemie energetycznym – mówi  Piotr Kowalski, Head of Innovation w Beyond.pl i dodaje, że innowacyjne projekty wdrożeniowe tego typu zostały już uruchomione w Irlandii, Danii i Finlandii, gdzie odpowiednio serwerownie Amazon Web Services, Meta i Microsoft są połączone z sieciami miejskimi, pokrywając do 40 proc. zapotrzebowania na ciepło lokalnych aglomeracji.

Foto: Beyond.pl.

Podziel się artykułem