Dron-myśliwy z polskiej firmy z powodzeniem taranuje wrogie drony

Dron-mysliwy APS

Na trwającym właśnie Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach gdyńska spółka Advanced Protection Systems (APS) pokazała światu nowego drona-myśliwego. 

Dron-myśliwy z APS nie jest uzbrojony. Niczym nie strzela, nie ma żadnych systemów zakłócenia elektronicznego. Zwalcza wrogie bezzałogowce po prostu je taranując. 

Dron-myśliwy jest częścią systemów antydronowych (SKYctrl), w których projektowaniu i produkcji specjalizuje się gdyńska spółka APS. Firma tworzy radary oraz bazujące na nich systemy skutecznie wykrywające, śledzące i neutralizujące bezzałogowe statki powietrzne. Korzystają z nich między innymi armie Polski i Ukrainy, a także elektrownie, rafinerie czy sieci telekomunikacyjne na całym świecie (w tym np. w Arabii Saudyjskiej).

Dron-myśliwy działa w dużej mierze autonomicznie – naprowadzanie na cel odbywa się z wykorzystaniem radarów tworzonych specjalnie na potrzeby systemów antydronowych oraz wideotrackera. Grupa dronów-myśliwych wysłana do neutralizacji wrogiego roju statków bezzałogowych komunikuje się między sobą i dzieli celami według optymalnych warunków ataku.

Dron-myśliwy i sztuczna inteligencja

Na systemy antydronowe APS składają się: radary (FIELDctrl) wykrywające małe obiekty latające, efektory służące ich neutralizacji oraz oprogramowanie (CyView C2) zarządzające całym systemem. Oprogramowanie może kontrolować też grupę zintegrowanych ze sobą zestawów antydronowych rozstawionych w różnych miejscach. 

Systemy antydronowe APS mogą śledzić wiele celów jednocześnie, a dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego potrafią klasyfikować wykrywane obiekty i odróżnić np. ptaki od dronów. Systemy raportują pozycję obiektów w czasie rzeczywistym, a po rozpoznaniu umożliwiają ich neutralizację. Produkowane są w wersjach stacjonarnych i mobilnych. 

Kompletne zestawy dostarczane przez APS do neutralizacji wrogich dronów używają zagłuszaczy fal radiowych, armat małego kalibru lub dronów-myśliwych. Jeśli system wyposażony jest w kilka narzędzi neutralizacji dronów, autorskie oprogramowanie (CyView C2) spinające jego działanie może samodzielnie dobierać je do celu. Takie rozwiązanie skutecznie neutralizuje wszelkie rodzaje dronów: obserwacyjne, przenoszące uzbrojenie, a także małe płatowce. 

Partnerzy firmy integrują również własne narzędzia do neutralizacji dronów z radarami APS. Obecnie w Polsce i na świecie w użyciu są rozwiązania antydronowe oparte na systemach APS i wyposażone w karabiny, rakiety i efektory laserowe. 

– Dron-myśliwy uzupełnił katalog narzędzi neutralizujących, w które wyposażone są nasze systemy – mówi Radosław Piesiewicz, wiceprezes i współzałożyciel APS. – Co ciekawe jedną z jego największych zalet jest efektywność kosztowa. W tym sensie jest on odpowiedzią na potrzeby naszych partnerów broniących swoich terytoriów i infrastruktury krytycznej – dodaje.

Foto: APS.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *