Włosi położyli kabel energetyczny 2 km pod wodą na Morzu Śródziemnym

prysmian statek do układania podmorskich kabli

Włoska spółka Prysmian pobiła nowy rekord w morskiej energetyce. Położyła kabel energetyczny HVDC 500 KV na głębokości aż 2150 metrów. 

Firma Prysmian to globalny lider w branży systemów kablowych energetycznych i telekomunikacyjnych. Koncern zatrudnia około 30 tys. pracowników, ma ponad setkę fabryk i działa w ponad 50 krajach. Dostarcza przy tym – jako jeden z nielicznych producentów – kable podmorskie idealne zarówno do budowy połączeń energetycznych pomiędzy różnymi państwami, regionami i wyspami, jak i łączące morskie farmy wiatrowe z lądem.

Teraz Prysmian może pochwalić się kolejnym wyjątkowym sukcesem. Jego niedawno zwodowany ultranowoczesny statek do układania podwodnych kabli Leonardo da Vinci położył w celach testowych kabel HVDC 500 KV na głębokości aż 2150 metrów na Morzu Śródziemnym. To nowy rekord w branży.

Zastosowany tutaj kabel został wykonany z niemetalicznych materiałów kompozytowych, opartych na wysokomodułowych włóknach syntetycznych. Dzięki temu jest w wodzie aż 50 proc. lżejszy od stali.

Prysmian wykorzystał go już wcześniej między innymi przy budowie podwodnego połączenia międzysystemowego Kreta–Peloponez na głębokości 1000 m.

Udany test położenia kabla na głębokości ponad 2 km pozwoli firmie rozpocząć ambitny projekt Tyrrhenian Link o wartości 1,7 mld euro. W jego ramach Prysmian ma położyć ponad 1500 km kabli podmorskich w celu wsparcia wymiany energii między Sardynią, Sycylią i regionem Kampania na Półwyspie Apenińskim.

Foto: Prysmian.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *