Samsung ma dysk SSD o pojemności 61,44 TB. Nie pytaj ile kosztuje

dysk pm1743 60 TB

Samsung, nie tylko znany producent smartfonów i telewizorów, ale również największy na świecie wytwórca układów pamięci, wprowadza na rynek swój pierwszy dysk SSD o dużej pojemności – 61,44 TB.

Nowy dysk Samsung PM1743 nie trafi szybko pod strzechy. To rozwiązanie przeznaczone do użytku korporacyjnego – przede wszystkim centrów danych oferujących różnego rodzaju usługi chmury obliczeniowej.

Dlatego też dysk będzie dostępny w różnych obudowach – U.2, PCIe 4.0 x4 oraz w wersji E3.S z interfejsem PCIe 5.0 x4 – co pozwoli optymalnie dopasować go do obecnych w centrach serwerów.

Dysk jest szybki – prędkość tzw. odczytu sekwencyjnego wynosi 7,2 GB/s, a prędkość zapisu sekwencyjnego sięga 2,0 GB/s.

Samsung nie jest pierwszą firmą, która wprowadza na rynek dysk SSD o pojemności aż 60 TB. Ale konkurencja jest tutaj nieliczna. Podobne rozwiązania ma Solidigm i Western Digital, ale nie ma np. Micron i Kioxia. 

Poza tym dyski SSD 60 TB są potwornie drogie. Ile dokładnie kosztuje 60 TB od Samsunga w jednej kości jeszcze dokładnie nie wiemy, ale np. model SOLIDIGM o długiej nazwie D5-P5336 61.44 TB E1.L NVMe 4.0 x4 to wydatek na poziomie aż niecałych 40 tys. zł. Wejście więc na rynek tutaj Samsunga, może spowodować pewne obniżenie cen. I to nie tylko modeli o największej pojemności.

Foto: Samsung.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *