Tłumacz Google poznał 110 nowych języków – w tym kantoński

nowe jezyki w google

Google, korzystając ze swojej nowej sztucznej inteligencji AI PaLM 2, rozbudował aplikację Tłumacz aż o 110 nowych języków.

Nie wiesz, jak przetłumaczyć tekst zapisany w języku Afar? To język tonalny używany w Dżibuti, Erytrei i Etiopii. A może chcesz poznać znaczenie słów lub zdań zapisanych w języku Manx, który należy do grupy języków celtyckich i jest używanym wyłącznie na Wyspie Man leżącej pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią?

Tłumacz Google – po najnowszej aktualizacji poradzi sobie z powyższymi problemami i dodatkowo jeszcze z podobnymi dotyczącymi już 223 języków. Tyle ich zna, po najnowszej i największej aktualizacji w swojej historii o 110 języków.

Bardzo duża skala aktualizacji była możliwa, dzięki wykorzystaniu do szkolenia Tłumacza modelu językowego AI PaLM 2. Sztuczna inteligencja osiągnęła najlepsze rezultaty w nauce języków ze sobą powiązanych, takich jak hindi, awadhi i marwadi, a także francuskich kreoli, takich jak kreolski seszelski i kreolski maurytyjski.

Sprawdziła się też wyśmienicie w przypadku języka kantońskiego, o którego możliwość tłumaczenia, według Google, internauci często pytali od lat. NIe było go w Tłumaczu, bowiem pokrywa się w dużym stopniu z językiem mandaryńskim i trudno było znaleźć dane do wytrenowania modelu sztucznej inteligencji.

Z dużych nowych języków w Tłumaczu pojawił się poza tym między innymi pendżabski (Shahmukhi) – najczęściej używany język w Pakistanie.

W sumie wg Google nowymi 110 językami w Tłumaczu posługuje się ponad 614 milionów użytkowników – około 8 proc. światowej populacji.

Foto: Trid India from Pixabay.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *