AI w Twoim iPhonie? Zapomnij. Tylko dla dwóch najdroższych modeli

ios18

Apple na konferencji WWDC 2024 zapowiedział między innymi nowy system operacyjny dla iPhonów – iOS 18 – i współdziałającą z nim sztuczną inteligencję Apple Intelligence. Wiemy już na jakim sprzęcie dokładnie te nowości będą działać.

W nowym iOS 18 będziemy mogli między innymi w większym stopniu zmieniać kolory pulpitu, ikon oraz ułożenie tych ostatnich – nie będą musiały bezpośrednio sąsiadować z innymi jak teraz. Poprawiony też zostanie np. menedżer haseł i będzie można wysyłać w końcu z iPhonów wiadomości w standardzie RCS.

Do tego Apple podkreśla, że system będzie współpracował z wbudowaną sztuczną inteligencją Apple Intelligence i to jest w praktyce największa i znacząca zmiana.

Apple Intelligence między innymi będzie mogła porządkować i streszczać nasze mejle, generować sztuczne obrazy, pisać za nas krótkie teksty oraz – co być może kluczowe – zastępować Siri we wszystkich tych sytuacjach, w których ten asystent głosowy, delikatnie mówiąc, słabo sobie radził. Będziemy więc mogli toczyć naprawdę przydatne dialogi z naszym telefonem…

Niestety w większości przypadków tak będą mogli robić nieliczni. Już wiadomo, że ile nowy system iOS 18 trafi na wszystkie iPhony od modelu iPhone XR i iPhone SE 2020 w górę, to Apple Intelligence będzie działała wyłącznie na dwóch najnowszych i najbardziej wydajnych modelach smartfonów z logo nadgryzionego jabłka, czyli iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max. Nie uruchomimy jej na starszych komórkach ani iPhonach 15 i 15 Plus. 

Dlaczego tak? Ponieważ tylko modele iPhone 15 z oznaczeniem Pro mają procesor A17 Pro z silnikiem neuronowym o wydajności 35 TOPS. Układ A16 Bionic ze zwykłych „piętnastek” oferuje wydajność silnika neuronowego na poziomie 17 TOPS – a to zdaniem Apple’a za mało, by poprawnie działała Apple Intelligence. Wydajność starszych iPhonów jest jeszcze mniejsza…

Czas kupić nową komórkę za grubo ponad 4 tys. zł?

Foto: Apple.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *