Największa turbina wiatrowa na świecie zasili 36 tys. domów

największa na świecie turbina wiatrowa 18 MW

Na wybrzeżu w mieście Shantou, w południowo-wschodnich Chinach, zainstalowano największą dotąd na świecie turbinę wiatrową o mocy 18 MW.

5 czerwca chińska państwowa spółka Dongfang Electric Corporation (DEC) zakończyła montaż jak dotąd największej na świecie turbiny wiatrowej w swojej nadmorskiej bazie testowej w Shantou. 

Nowy wiatrak jest naprawdę gigantyczny. Chińczycy nie podali wysokości nowej konstrukcji, ale znamy średnicę jej wirnika. Ta wynosi aż 260 metrów…

Oczekuje się, że nowa turbina będzie generowała 72 GWh czystej energii elektrycznej rocznie, co wystarczy do zasilenia około 36 tys. gospodarstw domowych.

Gigantyczny wiatrak postawiony przez spółkę DEC to kolejny już chiński rekord na rynku energetyki wiatrowej. Niecały rok temu spółka China Three Gorges Corporation uruchomiła np. pierwszą na świecie morską turbinę wiatrową o mocy 16 MW.

Chińczycy zapowiadają też kolejne rekordy. W grudniu firma Mingyang zaprezentowała projekt turbiny wiatrowej, której moc będzie wynosić od 18 MW do 20 MW w zależności od wybranego wirnika – ten może mieć średnicę 260 lub 292 metrów.

Dla Chin energetyka wiatrowa jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, to jeden z kluczowych elementów ich strategii mającej na celu osiągnięcie maksymalnego poziomu emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i neutralności klimatycznej do 2060 r. Po drugie turbiny morskie pozwalają równoważyć obciążenie chińskiej sieci elektroenergetycznej – chodzi o to, że wschodnie i przybrzeżne regiony Chin zużywają dużo energii elektrycznej, podczas gdy większość zasobów energetycznych kraju znajduje się na obszarach zachodnich i północnych. 

Foto: Dongfang Electric Corporation.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *