Kamery polskiej firmy polecą w kosmos nową rakietą Ariane 6

Ariane 6 w trakcie montażu

Polska spółka Scanway dostarczy dwukamerowy zestaw optyczny do obserwacji procesów na pokładzie rakiety Ariane 6, która wyruszy w swój dziewiczy rejs z początkiem lipca.

Notowana od końca ubiegłe roku na NewConnect polska spółka technologiczna działa w branży technologii obserwacyjnej i wizji maszynowej, co w praktyce oznacza, że pracuje nad wyrafinowanymi instrumentami i systemami do obserwacji niemal wszystkiego – od procesów produkcyjnych po zjawiska zachodzące w kosmosie.

Scanway jako jedyny podmiot w Polsce i jedna z kilkunastu firm na świecie opracował pełną technologię do obserwacji Ziemi oraz autodiagnostyki satelitów i pojazdów kosmicznych. Spółka posiada w swojej ofercie kompletne systemy oparte o własne dedykowane algorytmy do przetwarzania i analizowania obrazu.

Jednym z największych jej sukcesów była misja STAR VIBE z początku 2023 roku. Wtedy rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę między innymi polsko-niemieckiego małego satelitę. Scanway przygotował do niego dwa innowacyjne systemy – mały teleskop do obserwacji Ziemi (z ang. Small Telescope for Advanced Reconnaissance) oraz system do inspekcji stanu satelity podczas lotu (z ang. Vision Inspection Boom Experiment).

Misja odbyła się we współpracy z niemieckim partnerem Scanway, German Orbital System (GOS), który odpowiadał za strukturę małego satelity typu CubeSat. Teraz niewielski kosmiczny pojazd dostarcza najlepsze uzyskane dotąd przez polskie instrumenty satelitarne zdjęcia z kosmosu.

Kamery Scanway sprawdzą, jak działa główna owiewka Ariane 6

Wkrótce Scanway czeka kolejne niełatwe zadanie. 9 lipca z kosmodromu w Gujanie Francuskiej ma wystartować w inauguracyjny lot najnowsza europejska rakieta nośna Ariene 6.

– To bardzo ważne wydarzenie dla całego europejskiego rynku kosmicznego, który pilnie potrzebuje własnych, niezależnych rozwiązań w zakresie wynoszenia ładunków użytecznych na orbitę. Jesteśmy dumni, że podczas tak istotnej europejskiej misji kosmicznej, swój udział będzie miała firma Scanway i nasze autorskie rozwiązania optyczne – mówi Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway. 

Będą nim dwie wysokiej jakości kamery, które zarejestrują moment rozkładania głównej owiewki rakiety oraz przebieg wyrzucania ładunków użytecznych zamieszczonych na rakiecie, gdy ta wzniesie się na wysokość ok. 600 km.

Lipcowy lot Ariane 6 to niejedyny tegoroczny projekt kosmiczny, w którym będzie zaangażowana spółka Scanway. 

– W 2024 roku liczymy nawet na 4 misje kosmiczne z udziałem Scanway. Ariane 6 to najważniejsza tegoroczna europejska misja, a z kolei zbliżający się start EagleEye (red. pierwszego polskiego satelity o wadze powyżej 50 kg – tylko kilka państw na świecie jest w stanie takiego zbudować) z naszym teleskopem optycznym to kluczowy projekt w całej historii polskiego sektora kosmicznego – dodaje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.

Foto: Ariane Group.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *