Chiński producent po raz pierwszy lepszy od Mercedesa i BMW

geely

Geely jest pierwszym chińskim producentem samochodów, który znalazł się na liście 10 największych sprzedawców samochodów na świecie. Wyprzedził między innymi Grupę Mercedes-Benz i BMW w pierwszym kwartale tego roku.

Według Nikkei Asia, Grupa Geely – znana formalnie jako Zhejiang Geely Holding Group – sprzedała od stycznia do marca 730 tys. pojazdów na całym świecie. To o 27 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Czyni ją to pierwszym chińskim producentem samochodów, który znalazł się na liście 10 ich największych globalnych sprzedawców w ujęciu kwartalnym. Rok temu chiński koncern był na niej 12.

Geely, właściciel kilku kiedyś zachodnich marek, takich jak Volvo i Lotus, a także innych marek własnej produkcji, takich jak Polestar i Zeekr, wyprzedził pod względem wielkości sprzedaży Grupę Mercedes-Benz i BMW.

Na pierwszym miejscu zestawienia przygotowanego przez Nikkei Asia Grupa znalazła się Toyota ze sprzedażą w pierwszym kwartale na poziomie 2,52 mln pojazdów – spadek o 5 proc. w porównaniu do danych sprzed roku. Za nią znalazła się Grupa Volkswagen z 2,1 mln sprzedanych samochodów (wzrost o 3 proc.) i Hyundai Motor Group z wynikiem 1,76 mln pojazdów (mniej o 2 proc. niż rok wcześniej.

Geely to niejedyny chiński producent samochodów, który dynamicznie zwiększa sprzedaż. W gronie dwudziestu największych producentów samochodów na świecie znalazły się również firmy BYD, Changan Automobile, Chery Automobile i SAIC Motor. Łącznie zwiększyły one sprzedaż o ponad 20 proc. rok do roku, podczas gdy ogólny wzrost sprzedaży 20 największych producentów samochodów wyniósł zaledwie 2 proc.

Dlaczego chińscy producenci tak gwałtownie rosną? Eksport… W całym 2023 r. Chiny wyeksportowały 1,2 mln pojazdów elektrycznych lub zelektryfikowanych (hybrydy i hybrydy typu plug-in) – aż 78 proc. więcej niż rok wcześniej.

Ten trend podbijania zagranicznych rynków – głównie europejskich – trwa dalej. W pierwszym kwartale sprzedaż zagraniczna Geely powiększył się o 43 proc. w porównaniu do danych z początku 2023 roku. BYD w tym samym czasie zanotował jej wzrost aż o 150 proc.

Foto: Geely.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *