U.S. Space Force chcą mieć kosmodromy na morzu

kosmodrom na morzu

Siły Kosmiczne USA wybrały firmę Spaceport Company do budowy pływających platform startowych, z których mogą być wystrzeliwane satelity oraz ładunki na orbitę.

Amerykanom, w tym Pentagonowi, brakuje kosmodromów. A wystrzeleń przeróżnych obiektów w kosmos ma być jeszcze więcej. Problem ten próbuje rozwiązać intensywnie co najmniej od ubiegłego roku Defense Innovation Unit (DIU) – Jednostka ds. Innowacji Obronnych będąca agendą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych założoną, aby pomóc armii amerykańskiej w szybszym wykorzystaniu pojawiających się technologii komercyjnych. I właśnie ma tutaj nowy pomysł.

DIU wybrała Spaceport Company, firmę z siedzibą w Woodbridge w Wirginii, do budowy relatywnie niewielkich morskich kosmodromów. To częścią inicjatywy DIU o nazwie Novel Responsive Space Delivery (Nowatorska Responsywna Dostawa Kosmiczna), której celem jest stworzenie i przetestowanie prototypów komercyjnych rozwiązań wspierających precyzyjne  i elastyczne możliwości wystrzeliwania różnych ładunków w przestrzeń kosmiczną oraz przenoszenia ich pomiędzy różnymi punktami na Ziemi lub orbicie. 

– Szybka i niezawodna logistyka oraz linie komunikacyjne są niezbędne dla naszych dziań militarnych – twierdzi w oświadczeniu Austin Baker, zastępca dyrektora działu zajmującego się rozwiązaniami kosmicznymi w DIU. – Tworząc prototypy komercyjnych rozwiązań w zakresie dostaw ładunków i innych dostaw do, przez i z kosmosu, wyposażymy nasze siły zbrojne w nowe rozwiązania transportowo-logistyczne, które zapewnią wyjątkową przewagę konkurencyjną – uważa.

Spaceport Company nie zaczyna swojego projektu dla Pentagonu od zera. Firma zademonstrowała już swoją koncepcję startu z morza w maju 2023 r., wynosząc cztery nieduże ładunki z mobilnej platformy pływającej zacumowanej w Zatoce Meksykańskiej. To spowodowało, że już wtedy otrzymała pierwsze pieniądze na rozwój projektu budowy platform od funduszu DIU National Security Innovation Capital.

Spaceport Company jest pierwszą z większej liczby inicjatyw komercyjnych, które mają być wspierane w ramach programu Novel Responsive Space Delivery. 

Foto: Spaceport Company.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *