Miliardy dolarów na fabryki przewodników w Chinach

smic siedziba główna

Chiny chcą być w pełni samowystarczalne jeżeli chodzi o produkcję półprzewodników. Dlatego tworzą rekordowo duży specjalny fundusz, który ma wspierać ich przemysł elektroniczny.

Od kilku lat Amerykanie utrudniają chińskim firmom dostęp do rozwijanych w Stanach półprzewodników. Tłumaczą to głównie obawami, że amerykańskie chipy mogą być wykorzystywane przez chińską armię i tamtejszy przemysł militarny.

Taka polityka utrudnia też – co oczywiste – działalność producentów popularnej elektroniki z Państwa Środa, czego najlepszym przykładem jest Huawei. Odcięcie kilka lat temu tego koncernu od dostępu do amerykańskich kości i oprogramowania mocno osłabiło jego pozycję i zmniejszyło sprzedaż na świecie.

Chiny chcą więc być w pełni samodzielnie w produkcji zaawansowanych półprzewodników i mocno tutaj inwestują. Pod koniec ubiegłego tygodnia w Pekinie zarejestrowano utworzenie ogromnego funduszu inwestycyjnego, który ma wspierać budowę i modernizację chińskich wytwórców elektronicznych układów.

Kapitał zakładowy nowego wehikułu inwestycyjnego jest ogromny – wynosi 344 mld juanów, a więc około 47,5 mld dol. Największym akcjonariuszem jest chińskie ministerstwo finansów, posiadające 17 proc. udziałów i wpłacony kapitał w wysokości 60 miliardów juanów. 

Drugim co do wielkości akcjonariuszem jest China Development Bank Capital z 10,5 proc. udziałem. Poza tym w projekt włączyło się 17 innych podmiotów, w tym pięć głównych chińskich banków: Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China i Bank of Communications, z których każdy wnosi około 6 proc. całkowitego kapitału funduszu.

Nowy megafundusz to nie pierwsze narzędzie inwestycyjne, które ma wspierać chiński przemysł półprzewodnikowy. To trzeci etap rozwoju projektu Chińskiego Funduszu Inwestycyjnego Przemysłu Obwodów Scalonych, znanego jako „Big Fund”. W pierwszym kroku w 2014 roku wpłacono do nowej instytucji kapitał o wartości niecałych 139 mld juanów, w drugiej – w 2019 roku – 204 mld juanów. No i teraz wspomniane 344 mld juanów – najwięcej w historii Big Fund.

Do tej pory Big Fund zapewnił finansowanie między innymi dwóm największym fabrykom chipów w Chinach, Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) i Hua Hong Semiconductor (688347.SS). Pierwsza z nich wyprodukowała np. w ubiegłym roku bardzo zaawansowany chip z modemem 5G do nowych telefonów Huawei Mate 60 Pro.

Ponoć teraz Big Fund ma inwestować teraz głównie w sprzęt do produkcji chipów. 

Foto: SMIC.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *