Twój smartfon się mocno nagrzewa? To groźne. Jak to zmienić?

smartfon się przegrzewa

Bywa, że Twój telefon zaczyna być bardzo ciepły – wręcz gorący. Przegrzewa się. To niedobre dla elektroniki, może ją uszkodzić. Oto lista powodów, dla których smartfon się przegrzewa wraz ze wskazówkami, jak sobie w takich sytuacjach radzić.

1. Gry i inne wymagające aplikacje.

Grasz co najmniej kilkadziesiąt minut w zaawansowane graficznie gry? Albo może długo używasz programu do montażu wideo? To bardzo obciąża komórkę. Zalecenie jest banalne. Zrób sobie przerwę, wyłącz smartfon, niech ostygnie.

2. Aktualizacja systemu lub (rzadziej) niektórych aplikacji.

Może się zdarzyć, że smartfon zacznie się przesadnie rozgrzewać po aktualizacji systemu lub jakieś większej aplikacji. To w miarę normalne.  Po aktualizacji systemu bywa bowiem, że musi uporządkować dane w pamięci. To wymaga sporych mocy obliczeniowych, telefon się więc grzeje. W takiej sytuacji najlepiej jest po prostu poczekać, a sam smartfon wyjąć z etu i kieszeni oraz położyć na równej chłodnej powierzchni – np. na stole lub blacie kuchennym. Problem powinien po kilku chwilach ustąpić.

3. Długotrwałe oglądanie telewizji internetowej lub praca na granicy sieci.

Smartfon może też intensywnie się nagrzewać, kiedy długo oglądamy Netfliksa lub inne internetowe telewizje lub też kiedy korzystamy z internetu, będąc na granicy sieci komórkowej. W takich sytuacjach modem internetowy bardzo intensywnie pracuje, emitując ciepło. Zróbmy sobie w tym wypadku po prostu przerwę lub – w wypadku telewizji internetowej – zmniejszmy jakość obrazu.

4. Nieodpowiednie etui lub dodatkowa naklejka na obudowie.

Etui na telefon nie może blokować odprowadzenia ciepła. Zbyt szczelne etui wykonane z materiału, który z trudem przepuszcza ciepło lub dodatkowa naklejka na tylną ściankę smartfonu może w skrajnych sytuacjach powodować, że smartfon zaczyna się gotować. Zrezygnujmy w takiej sytuacji z takich dodatków.

5. Smartfon bardzo się grzeje w czasie ładowania.

Prawdopodobnie korzystamy z niewłaściwej, niedopasowanej do urządzanie ładowarki. Zmieńmy ją. Problem ten może pojawić się zarówno w wypadku korzystania z ładowarki przewodowej, jak i bezprzewodowej.

6. Latem telefon robi się nieznośnie ciepły.

Cóż… Rzadko która elektronika lubi pracę w wysokich temperaturach. Wtedy korzystajmy z telefonu mniej, nie wystawiajmy go na słońce, ani nie kładźmy go na nagrzanych od słońca powierzchniach.

I na koniec uniwersalna rada. Kiedy czujesz, że Twój smartfon zrobił się już naprawdę gorący, wyłącz go jak najszybciej. Niech się ostudzi. Gdy to się stanie, uruchom go ponownie. Jeżeli nadal będzie się bardzo grzał bez wyraźnego powodu – jednego z powyższych – zanieść go do serwisu.

Foto: Kiều Trường from Pixabay.

Podziel się artykułem