Jak zrobić zrzut ekranu w Windows i w MacOS?

zrzut ekranowy

Wcześniej lub później każdy spotyka się z problemem, jak skopiować to co widać na ekranie lub w oknie jakiejś aplikacji do programu graficznego, edytora tekstu lub e-maila. Jest kilka możliwości. Tutaj krótki przewodnik dla posiadaczy komputerów z Windows oraz MacOS.

Zrzut ekranu w Windows.

Mamy trzy opcje.

1. Aby zrobić zrzut całego ekranu, naciskamy klawisz PrtScn. Zrzut ekranowy zostanie zapisany do schowka systemowego. Następnie możemy wkleić go do programu graficznego lub edytora tekstu za pomocą znanej nam zapewne kombinacji Ctrl + V.

2. Jeżeli natomiast chcemy skopiować zawartość tylko aktywnego okna, przyciskamy klawisze Alt + PrtScn. Zrzut ekranowy aktywnego okna zostanie zapisany do schowka systemowego. Następnie możesz wkleić go do programu graficznego, edytora tekstu lub programu pocztowego – podobnie jak w przykładzie 1, korzystając z kombinacji Ctrl + V.

3. Możemy też zrobić zrzut ekranowy wybranej części ekranu. W takiej sytuacji przyciskamy klawisze Windows + Shift + S. Ekran zostanie przyciemniony, a kursor myszy zmieni się na krzyżyk. Naciskamy lewy przycisk myszy i rysujemy nią obszar na ekranie, który chcemy skopiować. Zrzut ekranowy zostanie zapisany do schowka. Jak wcześniej, możemy go przenieść ze schowka do dowolnej aplikacji.

Zrzut ekranu w systemie MacOS.

Tutaj też mamy trzy możliwości.

1. Aby zrobić zrzut całego ekranu, naciskamy kombinację klawiszy Command + Shift + 3. Zrzut ekranowy zostanie zapisany na pulpicie, skąd już możemy go zaimportować do dowolnej aplikacji.

2. Zrzut zawartości aktywnego okna wymaga natomiast przyciśnięcia kombinacji klawiszy Command + Shift + 4, a następnie spacji. Kursor myszy zmieni się w ikonę aparatu fotograficznego. Klikamy na okno, którego zawartość chcemy skopiować. Zrzut ekranowy zostanie zapisany na pulpicie.

3. W MacOS możemy też skopiować wybraną część ekranu. W tym celu korzystamy z kombinacji klawiszy Command + Shift + 4. Kursor myszy zmienia się na krzyżyk. Naciskamy lewy przycisk myszy i rysujemy nią obszar na ekranie, który chcemy skopiować. Zrzut ekranowy zostanie zapisany na pulpicie.

Foto: Shaarc from Pixabay

Podziel się artykułem