LG Display ma ekran, który rozciągniesz, złożysz lub zrolujesz

lg display elastyczny ekran

Koreański koncern LG pochwalił się, że stworzył kolorowy 12-calowy wyświetlacz, który spokojnie można rozciągnąć do 14 cali – jak np. kocyk z elastycznego materiału.

W sumie to nawet logiczne – skoro mamy już na rynku składane ekrany w smartfonach i zwijane ekrany w telewizorach, to czas zrobić kolejny krok w rozwoju tego rodzaju technologii. LG się na niego zdobył i efekty są całkiem, całkiem obiecujące.

Nowy wyświetlacz koreańskiej firmy o rozdzielczość 100 pikseli na cal (ppi) i w rozmierze 12 cali jest tak bardzo elastyczny, że nawet można go rozciągać. 

Firma do jego budowy wykorzystała specjalistyczne materiały krzemowe, które są używane w soczewkach kontaktowych – w efekcie powstało odpowiednie podłoże przypominające folię. 

Źródłami światła są tutaj diody LED o rozmiarach 40 mikrometrów lub mniejszych. Zasilanie do nich dostarczone jest mikroprzewodami o kształcie sprężyn, a nie prostych linii i dlatego nie ulegną zniszczeniu, kiedy będziemy wyginać lub rozciągać wyświetlacz.

Nowy wynalazek LG otwiera morze możliwości. Najprostsze to choćby ubrania, na których będziemy mieli ruchome obrazy – podkoszulek z krzyczącym politykiem lub tańczącą gwiazdą to byłoby coś.. Po bardzo elastyczne ekrany bardzo szybko i chętnie sięgną też specjaliści od reklamy i umieszczą je niemal wszędzie…

Rozciągający się ekran LG rozwija od 2020 roku we współpracy z 20 południowokoreańskimi instytutami badawczymi. Projekt ma się zakończyć w 2024 roku.

Foto: LG Display.

Podziel się artykułem