iPhone 14 będzie spóźniony? Wszystko przez napięcia związane z Tajwanem

iPhone 13

Możliwe, że nowe, duże i silne napięcia w relacjach amerykańsko-chińskich wpłyną na opóźnienie premiery nowych iPhonów.

Standardowo wczesną jesienią Apple prezentuje światu nową generację iPhonów – tym razem zdarzyć się to ma już po raz 14. Możliwe jednak, że tym razem ich rynkowa premiera się opóźni. Wszystko przez potężne napięcia polityczne, jakie pojawiły się po wizycie Nancy Pelosi, spikera amerykańskiej Izby Reprezentantów, na Tajwanie.

Chiny po niej między innymi rozpoczęły duże i prowokujące manewry wojskowe na wodach otaczających Tajwan, obniżyły poziom relacji dyplomatycznych z USA i wprowadziły dodatkowe wymagania wobec tajwańskich eksporterów. 

Od tych ostatnich żądają, by ich produkty były podpisywane „Made in Taiwan, China” lub „Made in Chinese Taipei”. Niedopuszczalne przez Pekin są oznaczenia „Made in Taiwan” albo „Made in Republic of China”. Nieprzestrzeganie tych regulacji może spowodować odesłanie towaru z powrotem na Tajwan.

A to może utrudnić produkcję nowych iPhonów 14. Nowe regulacje musi przestrzegać między innymi tajwański TSMC, najważniejszy producent chipów do smartfonów Apple’a. Wysyła je do Chin, gdzie montowane są w zakładach spółki Pegatron, kolejnego ważnego partnera amerykańskiego koncernu.

Apple już wzywa swoich tajwańskich kooperantów do oznaczania produktów zgodnego z oczekiwaniami Chin – tak na marginesie, to kolejny dowód na to, że w świecie wielkiego biznesu absolutnym bogiem są pieniądze. Przestrzeganie np. norm prawa międzynarodowego jest OK, ale pod warunkiem, że nie utrudni to zarabiania pieniędzy na terenie państw autorytarnych.

Niemniej problemy z płynnością dostaw tajwańskich części do fabryk Apple’a w Chinach mogą i tak się pojawić. Przy czym nie chodzi tu nawet o samą zmianę oznaczeń. W trakcie wizyty Nancy Pelosi widziano przy niej wiceprezesa Pegatronu i członków zarządu TSMC. Chiny mogły to sobie zapamiętać…

Czytaj więcej: Mniej chętnych na nowego iPhone’a SE. Apple tnie produkcję o 20 proc.
Czytaj więcej: Jak zmierzyć odległość w Mapach Google? Dobre przed każdą wycieczką.

Podziel się artykułem