W Maroku powstanie ogromna słoneczno-wiatrowa elektrownia. Prąd z niej popłynie najdłuższym kablem podmorskim na świecie do Wielkiej Brytanii.
Xlinks Morocco-UK Power Project – tak nazywa się jeden z najbardziej ambitnych projektów energetycznych realizowanych teraz na świecie. W jego ramach za niecałe 30 mld dol. brytyjska spółka Xlinks chce zbudować słoneczno-wiatrową instalację w Maroku razem z dużym magazynem energii i stamtąd podmorskim kablem o długości 3800 km przesyłać prąd do Wielkiej Brytanii.
Moc instalacji słonecznych mających powstać w Maroku – dokładniej w jego południowo-zachodniej części mniej więcej na wysokości Wysp Kanaryjskich – ma sięgnąć 7 GW. Dodatkowe 3,5 GW mocy mają mieć turbiny wiatrowe. Instalację będzie uzupełniał potężny magazyn energii 20 GWh/5GW.
Prąd z tej instalacji popłynie podwójnym kablem wzdłuż wybrzeży Afryki, Hiszpanii i Francji a potem Wielkiej Brytanii do Alverdiscott w południowo-zachodniej Anglii.
Nie przypadkiem Xlinks wybrał Maroko jako miejsce, gdzie właśnie ma powstać hybrydowa elektrownia. Panują tam zarówno idealne warunki do pracy paneli fotowoltaicznych, jak i niemal cały czas intensywnie wieje wiatr.
Projekt będzie uruchamiany stopniowo – pierwszy kabel podwodny ma być położony za pięć lat, a cała instalacja będzie gotowa do 2030 roku. Będzie wtedy zasilała 7 mln brytyjskich domów, czyli pokryje około 8 proc. zapotrzebowania Zjednoczonego Królestwa na energię.
Foto: Xlinks.
Czytaj więcej: Stormer. Dlaczego Brytyjczycy wysyłają taki pojazd do Ukrainy?
Czytaj więcej: Ikea Vappeby – nowa lampa z głośnikiem do ogrodu lub na balkon.