Prąd z Maroka popłynie najdłuższym kablem podmorskim do UK

kabel xlinks

W Maroku powstanie ogromna słoneczno-wiatrowa elektrownia. Prąd z niej popłynie najdłuższym kablem podmorskim na świecie do Wielkiej Brytanii.

Xlinks Morocco-UK Power Project – tak nazywa się jeden z najbardziej ambitnych projektów energetycznych realizowanych teraz na świecie. W jego ramach za niecałe 30 mld dol. brytyjska  spółka Xlinks chce zbudować słoneczno-wiatrową instalację w Maroku razem z dużym magazynem energii i stamtąd podmorskim kablem o długości 3800 km przesyłać prąd do Wielkiej Brytanii.

Moc instalacji słonecznych mających powstać w Maroku – dokładniej w jego południowo-zachodniej części mniej więcej na wysokości Wysp Kanaryjskich – ma sięgnąć 7 GW. Dodatkowe 3,5 GW mocy mają mieć turbiny wiatrowe. Instalację będzie uzupełniał potężny magazyn energii 20 GWh/5GW.

Prąd z tej instalacji popłynie podwójnym kablem wzdłuż wybrzeży Afryki, Hiszpanii i Francji a potem Wielkiej Brytanii do Alverdiscott w południowo-zachodniej Anglii.

Nie przypadkiem Xlinks wybrał Maroko jako miejsce, gdzie właśnie ma powstać hybrydowa elektrownia. Panują tam zarówno idealne warunki do pracy paneli fotowoltaicznych, jak i niemal cały czas intensywnie wieje wiatr.

Projekt będzie uruchamiany stopniowo – pierwszy kabel podwodny ma być położony za pięć lat, a cała instalacja będzie gotowa do 2030 roku. Będzie wtedy zasilała 7 mln brytyjskich domów, czyli pokryje około 8 proc. zapotrzebowania Zjednoczonego Królestwa na energię.

Foto: Xlinks.

Czytaj więcej: Stormer. Dlaczego Brytyjczycy wysyłają taki pojazd do Ukrainy?
Czytaj więcej: Ikea Vappeby – nowa lampa z głośnikiem do ogrodu lub na balkon.

Podziel się artykułem

One thought on “Prąd z Maroka popłynie najdłuższym kablem podmorskim do UK

  1. Przez Hiszpanię i Francję krócej. Ale niestety jak zwykle narodowe konflikty czyli tak zwana Europa ojczyzn. Tak po putinowsku i pisowsku

Comments are closed.