Spada sprzedaż samochodów w Europie. Ale nie elektrycznych

tesla y super sprzedaż

Ubiegły miesiąc był najgorszym lutym pod względem sprzedaży samochodów osobowych w Europie od 20 lat. Ale sprzedaż aut elektrycznych i tak rosła w imponującym tempie.

Według danych serwisu EV-volumes.com zajmującego się monitorowaniem sprzedaży samochodów elektrycznych, luty był fatalny dla producentów aut na Starym Kontynencie. W ubiegłym miesiącu zarejestrowano w Europie ledwo 804 tys. nowych „osobówek” – aż o 7 proc. mniej niż rok temu.

Pod względem sprzedaży aut był to najgorszy luty od ponad 20 lat.

Analitycy tłumaczą tak złe wyniki sprzedaży samochodów konsekwencjami inwazji Rosji na Ukrainę. Ta wojna była już w lutym mocno odczuwalna w europejskich salonach.

Mimo, że cały rynek samochodów osobowych się skurczył, to zupełnie inaczej to wyglądało w segmencie samochodów w pełni elektrycznych i hybryd z możliwością doładowania z gniazdka. Tych pierwszych sprzedało się już w lutym w Europie 88 tys. – to wzrost aż o 79 proc. w porównaniu pod danych sprzed roku. 

Tym samym już więcej niż co 10 nowy samochód wyjeżdżający z salonu w Europie ma napęd w pełni elektryczny – dokładnie takie auta mają już 11 proc. udziału w nowych rejestracjach.

W lutym wzrosła też sprzedaż hybryd plug-in. Tych na Starym Kontynencie kupiono 72 tys. – 6 proc. więcej niż rok temu.

A jakie były trzy najlepiej sprzedające się w lutym samochody elektryczne w Europie? Najpierw Tesla 3 (9098 sprzedanych pojazdów), potem Tesla Y (6879) i Fiat 500 electric (4038).

Foto: Tesla.

Czytaj więcej: W Rosji dalej powstają dostawcze peugeoty, ople i citroeny.
Czytaj więcej: Automatyczne tiry zlikwidują pół miliona miejsc pracy w USA.

Podziel się artykułem