Brytyjski dziennik twierdzi, że Huawei pomaga Putinowi. Ma do tego odpowiedni potencjał

Huawei

Daily Mail napisał, że Huawei zaoferował rosyjskim władzom pomoc w ustabilizowaniu sieciowych zakłóceń będących efektem działań  proukraińskich hakerów. Chiński koncern jest przy tym bardzo aktywny w Rosji.

Niemal w tym samym czasie, gdy Wang Yi, minister spraw zagranicznych Chin, powiedział na konferencji, że „przyjaźń chińsko-rosyjska wciąż jest solidna jak skała”, brytyjski dziennik Daily Mail napisał, że Huawei, chiński gigant telekomunikacyjny, zaoferował pomoc Rosjanom w odparciu licznych ostatnio hakerskich ataków.

Są one – przypomnijmy – efektem inwazji Rosji na Ukrainę i działań antyrosyjskich w cyfrowym świecie prowadzonych przez licznych hakerów-aktywistów. Ich ataki na putinowskie państwo powodują liczne przerwy w działaniach między innymi rządowych serwisów WWW, przerwy w emisji stacji telewizyjnych oraz problemy na białoruskiej kolei.

Huawei – jak pisze Daily Mail, powołując się na raport z chińskiej strony internetowej, który ponoć został szybko usunięty – zaproponował, że w swoich „pięciu centrach badawczych w Rosji” może szkolić 50 tys. ekspertów od cyberbezpieczeństwa, którzy mają odpierać ataki proukraińskich hakerów.

Chiński koncern odpiera te zarzuty. W poniedziałek rano opublikował liczące dwa zdania oświadczenie. – Huawei informuje, że publikacja The Daily Mail na temat firmy to fake news. Zawarte w niej insynuacje są nieprawdziwe – czytamy w nim.

To pierwsze oświadczenie firmy od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę nawiązujące do niej w jakikolwiek sposób. Wcześniej, przez cały okres walk w Ukrainie, chiński koncern w swoim serwisie prasowym informował wyłącznie o normalnych działaniach biznesowych – w tym np. targach sprzętu mobilnego w Barcelonie – całkowicie ignorując to co dzieje się za naszą wschodnią granicą. 

Przeszkolenie 50 tys. osób w rosyjskich ośrodkach Huawei wydaje się jak najbardziej możliwe. Firma na terenie Rosji zatrudnia niemal 1600 pracowników – w tym ponad 150 instruktorów od technologi teleinformatycznych, ma tam 10 biur, 5 centrów badawczych – w tym jedno duże laboratorium w Moskwie. Jest też bardzo aktywna na rosyjskim rynku szkoleniowym. Wspomniani instruktorzy pracują w 76 ośrodkach szkoleniowych rozsianych po całej Rosji i – jak sam Huawei Rosja podaje – prowadzą  szkolenia z zakresu teleinformatyki dla ponad 4 tys. rosyjskich studentów rocznie.

Czytaj więcej: Trudno wykrywalny dron Punisher z powodzeniem atakuje Rosjan.
Czytaj więcej: Jak Niemcy chcą odciąć się od gazu z Rosji? Jest już rządowy dokument.

Podziel się artykułem