Roboty Stretch z Boston Dynamics mają w końcu poważną pracę

stretch dhl

Amerykański oddział DHL podpisał z Boston Dynamics umowę na dostawy jego robotów Stretch do centrów logistycznych w Stanach Zjednoczonych.

W ubiegłym roku dobrze znana ze swoich zaawansowanych technologicznie robotów spółka Boston Dynamics przedstawiła robota Stretch do pracy w magazynie. To dość spora maszyna poruszająca się na ruchomej platformie, na której zainstalowano bardzo ruchliwe ramię z pneumatycznym chwytakiem na końcu. Robot, korzystając z niego, jest w stanie szybko przekładać paczki z jednego miejsca na drugie – np. pobierać je z palety wyładowanej z samochodu na taśmociąg – i jeszcze może to robić bardzo szybko.

Stretch jest w stanie przerzucić do 800 paczek w ciągu godziny o maksymalnej wadze każda 23 kg. Nieźle. Na filmie poniżej możemy zobaczyć, jak sobie z tym radzi.

To spodobało się również w amerykańskim oddziale DHL – jednej z największych firm logistycznych na świecie – i ta postanowiła zakupić Stretche. Niepodana liczba robotów za kwotę 15 mln dolarów dostanie pracę  w magazynach DHL – na początek właśnie przy rozładunku tirów. Pierwsze zaczną wykonywać swoje obowiązki wiosną.

Z czasem – jak informuje DHL – roboty Strech będą również wykorzystywane do innych prac. Ma ich też stopniowo przybywać w centrach logistycznych znanej firmy w ciągu kilku najbliższych lat.

Inwestycja DHL w roboty Strech to pierwsza umowa na ich dostawę, jaką podpisał Boston Dynamics. Można zakładać, że za nią wkrótce pojawią się kolejne.

Po pierwsze dlatego, że DHL to znaczący przykład dla innych, po drugie może okazać się, że roboty Stretch będą w stanie choć częściowo zmniejszyć duże braki pracowników, jakie odczuwa wiele firm logistycznych w różnych miejscach świata – nie tylko w USA.

Foto: Boston Dynamics.

Czytaj więcej: Amazon Astro – robot, który przywiezie piwo i sprawdzi co w domu.
Czytaj więcej: Boston Dynamics ma nowego robota. Nazywa się Stretch i znajdzie robotę w każdym magazynie.

Podziel się artykułem