Apple wraca na szczyt. Wyśmienita sprzedaż iPhonów 13

iphone 13

Pod koniec ubiegłego roku iPhony sprzedawały się niemal jak świeże bułki. Amerykański koncern wrócił na szczyt listy największych producentów smartfonów na świecie.

Canalys, firma badawcza z Singapuru specjalizująca się w badanych rynkowych szczególnie w sektorze IT, podsumowała sprzedaż smartfonów pod koniec ubiegłego roku. I wyszło jej, że więcej niż co piąty kupiony wtedy telefon – dokładnie 22 proc. sprzedaży wszystkich smartfonów – przypadło na Apple’a.

Sprzedaż smartfonów – przetasowania na szczycie

Tym samym firma Tima Cooka znalazła się na szczycie listy największych producentów smartfonów, wyprzedzając Samsunga, który w tym zestawieniu był pierwszy w trzecim kwartale ubiegłego roku.

W najnowszym podsumowaniu na drugim miejscu jest właśnie Samsung – z 20 proc. udziału w rynku. Trzeci jest Xiaomi, na które przypadło 12 proc. udziału. Dalej kolejne dwie marki z Chin – Oppo i Vivo z udziałami odpowiednio 9 i 8 proc.

Dodajmy, że Canalys podając powyższe dane, operuje tylko procentami – nie podaje informacji o sprzedaży smartfonów w milionach sztuk.

Sprzedaż smartfonów – brak chipów pomaga największym

– Apple powraca na szczyt rynku smartfonów po trzech kwartałach, dzięki znakomitej sprzedaży iPhone’a 13 – komentuje analityk Canalys, Sanyam Chaurasia. 

Jego zdaniem Apple doskonale sobie radzi na kluczowym chińskim rynku, gdzie „agresywne ceny jego flagowych urządzeń” sprawdzają się z rynkowego punktu widzenia. Apple zapewne by sprzedał jeszcze więcej iPhonów, gdyby nie brak chipów. Z tym amerykańska firma jest jednak sobie w stanie chociaż częściowo poradzić. Mniejsze firmy mają i będą miały jeszcze długo trudniej.

– Zakłócenia w łańcuchu dostaw najbardziej dotknęły dostawców z niższej półki – twierdzi Nicole Peng, wiceprezes ds. mobilności w Canalys. Jej zdaniem producenci chipów zwiększają produkcję, ale potrzeba lat, aby zaczęło to być wyraźnie odczuwalne na rynku.

Foto: Apple.

Czytaj więcej: Brak chipów obniży sprzedaż Apple’a o ponad 7 mld dol.
Czytaj więcej: Freestyle – projektor z głośnikiem, który zawsze możesz mieć przy sobie.

Podziel się artykułem