TCL ma smartfon, który rozwija się do tabletu. Rozwija, nie rozkłada

tcl rozwijany ekran

W kwietniu TCL zapowiedział prototyp smartfonu z rozwijanym ekranem i pokazał kilka jego zdjęć. Teraz działające urządzenie można było zobaczyć na targach DTC 2021 w Shenzhen.

Rozkładane ekrany w telefonach już tak bardzo nie dziwią. Samsung z sukcesem rozwija je od lat, o takich myśli też Oppo, ma takie również np. Huawei. Pomysł TCL jest jednak nieco inny.

W nim ekran smartfonu faktycznie najpierw się rozkłada – po chwili jednak rozwija się do jeszcze większego rozmiaru z ukrytej rolki umieszczonej na krawędziach urządzenia. To obrazek rodem z filmów science-action, ale działa, co widzimy na filmiku z targów DTC 2021 w chińskim Shenzhen.

Technologia zaprezentowana w prototypie smartfonu, który rozwija się do rozmiarów tabletu wymaga jeszcze dopracowania – cały proces trwa dość długo, poza tym zawartość ekranu nie dostosowuje się płynnie do jego rozmiarów, ale skokowo. Niemniej zaprezentowana technologia robi wrażenie.

Prototyp smartfonu z rozwijanym ekranem to ponoć dzieło nie tylko TCL, ale również należącej do niego spółki zależnej CSOT specjalizującej się w produkcji ekranów LCD – sprzedaje je TCL i innym firmom. Możliwe więc, że i rozwijane ekrany CSOT niedługo będzie oferowało innym producentom smartfonów.

Pomysłowy wyświetlacz do smarftono-tabletu to również dowód na to, że w świecie technologii sprzętu mobilnego czeka na jeszcze sporo nowości. Smartfony z nietypowymi ekranami coraz mocniej pukają do naszych drzwi.

Czytaj więcej: Boże, jak te smartfony się zmieniły, czyli nowy Samsung Galaxy A03 za kilkaset złotych.
Czytaj więcej: No i jest. Snapdragon 8 Gen 1. Co potrafi najpotężniejszy procesor Qualcomma?

Podziel się artykułem