Co zrobić ze starą komórką lub laptopem? Oddać do paczkomatu

inpost elektro zwroty

InPost wprowadza nową usługę – Elektro Zwroty. Dzięki niej nieużywany już sprzęt elektryczny lub elektroniczny – sprawny lub uszkodzony – możemy za darmo zostawić w paczkomacie.

Do paczkomatów InPost w ramach jego nowej usługi możemy zanieść laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, video, fotograficzny, elektronarzędzia – a więc np. starą wiertarkę, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy.

Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych oraz chemicznych. Jest jeszcze jeden warunek – oddany sprzęt nie musi być w 100 proc. sprawny, ale musi być kompletny.

– Oddając sprzęt, z którego nie korzystasz, a który jest potencjalnie sprawny dajesz mu szansę na ponowne użycie przez inną osobę lub instytucję – a dzięki temu pozytywnie wpływasz na środowisko. Koszt serwisu i jego ślad węglowy będzie niższy niż wytworzenie nowego urządzenia o podobnych funkcjonalnościach i parametrach – tłumaczy Rafał Brzoska, prezes InPost.

W przypadku, kiedy koszty serwisu przekroczą koszty produkcji, urządzenie zostanie poddane procesom recyklingu w wyniku których odzyskane zostaną cenne surowce w tym metale żelazne, nieżelazne oraz tworzywa sztuczne czy szkło. 

– Oddając sprzęt świadomie dbasz o środowisko, a Twoje działanie wpisuje się w idee Zero Waste oraz Reuse, które są ważnymi elementami gospodarki obiegu zamkniętego. Przekazany sprzęt ma być przeznaczony do ponownego użycia, a jego diagnostyka lub naprawa mają sprawić, aby bez negatywnego wpływu na środowisko wrócił ponownie do użytkowania – dodaje Rafał Brzoska.

Procedura zwrotu do paczkomatu

Oddanie sprzętu do paczkomatu jest prostą usługą. W pierwszym kroku przygotowujemy paczkę do wysyłki. W drugim wchodzimy na stronę www.re-paczka.pl.

Tam wypełniamy formularz, dzięki któremu otrzymamy specjalny kod – sms-em lub pocztą e-mail. Umieszczamy go na paczce i tę nadajemy następnie za darmo w paczkomacie.

Foto: InPost.

Czytaj więcej: Dzisiaj zamawiasz, dzisiaj odbierasz. Nowa usługa InPost.
Czytaj więcej: Tak, to nie żart. Gucci ma dla nas konsolę Xbox za 10 tys. dolarów.

Podziel się artykułem