Karta autoryzowana odciskiem palca. Bank Pocztowy pionierem

karta biometryczna - bank pocztowy

Bank Pocztowy jako pierwszy w Polsce rozpocznie oferowanie karty biometrycznej Mastercard. 

Testy nowej karty mają rozpocząć się na dniach, a w grudniu pierwsza w Polsce karta płatnicza z funkcją autoryzacji za pomocą odcisku palca zacznie być oferowana klientom. W pierwszej kolejności instytucjonalnym, ale to tylko kwestia czasu, kiedy trafi do portfelu przeciętnego Kowalskiego.

– Karty biometryczne to zupełna nowość, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Firma Thales, która opracowała tę zaawansowaną technologię, dostarcza swój produkt jedynie na pięć rynków, w tym jeden europejski. Teraz, dzięki naszej współpracy z organizacją Mastercard, to nowoczesne rozwiązanie, znane do tej pory jedynie z filmów sci-fi, będzie również dostępne dla naszych klientów, którzy dzięki niemu będą mogli jeszcze wygodniej i bezpieczniej dokonywać transakcji – twierdzi Marcin Ledworowski, członek Zarządu Banku Pocztowego odpowiadający za Obszar Biznesu oraz IT.

Każda transakcja zbliżeniowa realizowana za pomocą nowej karty Banku Pocztowego, niezależnie od kwoty, będzie wymagała uwierzytelnienia biometrycznego. 

– Przed realizacją płatności konieczne będzie przyłożenie kciuka do specjalnego czujnika na awersie karty, w którym dochodzić będzie do odczytu linii papilarnych. Jeżeli odcisk będzie zgodny z zakodowanym uprzednio wzorcem biometrycznym, zapali się zielona dioda – tłumaczy Bank w komunikacie prasowym.

Co ważne, karta biometryczną to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Po zapisaniu wzorca biometrycznego odcisku palca nikt inny, poza prawowitym posiadaczem karty, nie będzie mógł dokonać transakcji. 

Jak podkreśla Bank Pocztowy, zaszyfrowany wzorzec biometryczny odcisku palca zapisywany będzie tylko i wyłącznie na karcie płatniczej. Dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku, ani też przesyłane do terminala POS lub bankomatu podczas realizacji płatności. 

– Z przyjemnością podjęliśmy się współpracy z naszym wieloletnim zaufanym partnerem, Bankiem Pocztowym, nad wydaniem pierwszej w Polsce karty biometrycznej. Włączenie tego produktu do oferty banku to kolejny krok w rozwoju polskiego rynku płatności. Zwłaszcza w kontekście podnoszenia poziomu bezpieczeństwa transakcji kartami płatniczymi – mówi Krzysztof Polończyk, prezes zarządu Fiserv Polska i dodaje, że to nie koniec innowacyjnych projektów, które jego firma wspólnie prowadzi z Bankiem Pocztowym. 

– Nie zwalniamy tempa i równolegle prowadzimy prace nad usługą online’owego wydawania kart wirtualnych dla klientów banku  – informuje.

Foto: Bank Pocztowy.

Czytaj więcej: Hakerzy mają raj. Co czwarty z nas korzysta z banalnych haseł.
Czytaj więcej: [WYWIAD] Brak chipów problemem w Polsce. Szef Brother Polska mówi jak jest.

Podziel się artykułem