Smartfon z Androidem stanie się kluczykiem do auta. I to jeszcze w tym roku

BMW cyfrowy klucz do samochodu

Google we wchodzącym właśnie na rynek systemie Android 12 zaszyło obsługę cyfrowego klucza do samochodu (Digital Car Key – DCK). Dzięki temu już za chwilę będzie więc można niektórymi smartfonami otwierać i uruchamiać samochody zgodne ze standardem DCK.

Cyfrowe klucze do samochodu są już od dość dawna oferowane na rynku – częściej jako opcja niż standard. Za chwilę będziemy je mogli zastąpić naszym smartfonem z systemem Android 12. 

Dodajmy, że Google idzie tutaj śladem Apple’a, które obsługę DCK uruchomiło w iPhone’ach w 2020 roku – na początku ta funkcja działała tylko z BMW serii 5.

To, że Google funkcję DCK chce zaszyć w nowym systemie, wiadomo już od maja – firma o tym poinformowała. Jednak dopiero teraz serwis XDA Developers znalazł ślady w oprogramowaniu Google, które sugeruje, że w najbliższej przyszłości smartfony z Androidem 12 faktycznie będą mogły zastąpić kluczyk do samochodu.

Takie rozwiązanie będzie działało pod warunkiem, że standard DCK będzie obsługiwany przez samochód i odpowiedni smartfon. To wymaga również pewnej współpracy pomiędzy Google, a producentami komórek i samochodów.

Ponoć na początku DCK będzie więc obsługiwane przez nowe smartfony Pixel i niektóre Samsungi. A z samochodów to na początku telefon „dogada” się tylko z BMW.

Ale zapewne dość szybko to rozwiązanie zostanie zaimplementowane przez innych producentów aut i telefonów – brzmi w końcu kusząco.

DCK w wydaniu Google ma korzystać ze standardów NFC lub UWB. W tym pierwszym wypadku będzie to oznaczało, że by otworzyć samochód, trzeba będzie dotknąć określonego miejsca smartfonem, np. okolic jego zamka. W wypadku UWB wystarczy natomiast tylko zbliżyć się do samochodu, bez konieczności wyjmowania smartfonu z kieszeni lub torebki, i drzwi zostaną otwarte.

Klucz cyfrowy do naszego auta ma być ponoć przechowywany w aplikacji Google Pay.

Foto: BMW.

Czytaj więcej: Pixel Pass – abonament i Google daje nam (prawie) wszystko. W tym telefon.
Czytaj więcej: Kurier zostawi paczkę w Twoim samochodzie. Nowy pomysł Forda.

Podziel się artykułem