Ryanair chce przewieźć nawet 100 mln pasażerów. Ale straty nie uniknie

Ryanair Paryż

W drugim kwartale Ryanair przewiózł 8,1 mln pasażerów. Rok temu w tym czasie tylko pół miliona. Ale do raju daleko. Covid dalej „sieje spustoszenie”.

Drugi kwartał w branży lotniczej to nadal dramat. Wspomniane wyżej 8,1 mln pasażerów wyglądają bardzo dobrze w porównaniu z pół milionem przewiezionych osób przez Ryanaira rok temu, ale do normalności bardzo daleko. Największe tanie linie lotnicze świata poniosły od kwietnia do czerwca stratę wysokości aż 273 mln euro.

Powód? Pandemia. W drugim kwartale tak naprawdę przebudzenie branży pojawiło się dopiero w czerwcu. Wcześniej – w tym w trakcie świąt wielkanocnych – znakomita większość połączeń lotniczych nie była realizowana przez pandemię. 

Niemniej Ryanair myśli, że najgorsze już za nim. Szczepienia i luzowanie restrykcji dla podróżnych w Unii i Wielkiej Brytanii spowodowały, że ludzie znowu zaczęli kupować bilety. Ryanair miał 5 mln pasażerów w czerwcu i zakłada, że będzie miał niemal 9 w lipcu i 10 mln w sierpniu.

To pozwala mu optymistycznie prognozować, że w całym jego roku fiskalnym, który trwa od marca 2021 do marca 2022 roku przewiezie 90-100 mln pasażerów.

Nieźle, ale i tak wątpliwe, co wyraźnie powiedziano na konferencji przewoźnika, by pozwoliło to osiągnąć mu znaczący zysk w sali całego roku. Może uda się przekroczyć próg rentowności, ale raczej będzie niewielka strata.

Ryanair przygotowuje się jednak już do nieco lepszych pocovidowych czasów. Kilka dni temu przewoźnik poinformował, że w ciągu trzech lat zamierza zatrudnić 2 tys. nowych pilotów i powrócić do poziomów sprzedaży biletów sprzed pandemii. Rozpoczął również pierwsze odbiory nowych Boeingów 737 Max – w sumie zamówił ich ponad 200.

Ryanair jest w tej komfortowej sytuacji, że w trakcie pandemii większość jego konkurentów albo zbankrutowała, albo cudem uniknęła tego losu, dzięki szczodrym państwowym dotacjom. Są w gorszej kondycji od niego. To dodatkowo pozwala Irlandczykom z pewną dozą optymizmu patrzyć na przyszłość.

Czytaj więcej: Powstanie największa na świecie pływająca elektrownia słoneczna o mocy aż 2,2 GW.
Czytaj więcej: Satelity do transmisji TV mogą uratować Ziemię, w którą zmierza duża asteroida.

Podziel się artykułem