[TEST] Acer Chromebook Spin 713 – wyższa klasa wśród chromebooków. Czy to ma sens?

Chromebook Spin 713

Acer stworzył chromebooka, który bardzo różni się od większości konstrukcji z systemem stworzonym przez Google. Chromebook Spin 713 to urządzenie z wyższej półki. Sprawdziliśmy czy taki sprzęt ma sens – zwłaszcza, że nie jest tani.

Wielu chromebooki kojarzą się z niedrogimi komputerami wykorzystywanym głównie do pisania i może jeszcze edukacji – to drugie bardziej na Zachodzie niż w Polsce. Przetestowany przez nas Acer Chromebook Spin 713 zdecydowanie nie pasuje do tego obrazu. 

To świetnie wyglądający laptop z wysokiej jakości podzespołami, po którego – co Acer pokazuje na swoich zdjęciach reklamowych – mają sięgać bardziej ludzie biznesu niż studenci dysponujący mocno ograniczonym budżetem. Czas na szczegóły.

Acer Chromebook Spin 713 – szczotkowane aluminium i obracany ekran

Pierwszy kontakt z Chromebookiem Spin 713 nie zostawia wątpliwości, że to laptop premium.

Obudowa wykonana jest z szarego szczotkowanego aluminium – bardzo przyjemnego w dotyku. Całość starannie zmontowana, do tego ekran obracany w promieni 360 stopni na specjalnym zawiasie, robiącym wrażenie bardzo solidnego. 

Oczywiście ekran jest tutaj dotykowy – o jego parametrach więcej za chwilę – a więc z łatwością i szybko zamienimy laptopa np. w duży tablet lub ustawimy go w „namiocik”, co jest doskonałym pomysłem w chwili, gdy chcemy np. oglądać razem z kimś dowolne multimedia.

Wrażenie klasy wyższej w Chromebooku Spin 713 podkreśla również komfortowa podświetlana klawiatura o przyjemnym, miękkim, ale wyczuwalnym skoku i ponadprzeciętnie duży i bardzo precyzyjny touchpad.

Chromebook nie jest bardzo lekki – waży około 1,3 kg. Podkreśla to odczucie solidności całej konstrukcji, które z kolei współgra z militarną normą MIL-STD 810G, którą spełnia. W praktyce oznacza ona, że urządzenie ma podwyższoną odpornośc na uderzenia, pył i zachlapania wodą. Jest w stanie – wg producenta – przetrwać upadek z wysokości do 122 cm.

Acer Chromebook Spin 713 – świetny ekran i duża wydajność

Wspomniany już ekran w chromebooku jest wysokiej jakości. Ma przekątną 13,5 cala i proporcje 3:2 sprawdzające się bardzo dobrze np. w pracy z tekstem lub dużymi arkuszami kalkulacyjnymi.

Jego rozdzielczość wynosi aż 2256 x 1504 punktów. Cieszy też oko wysokim kontrastem i jasnością, co się przydaje w pracy w dzień – nawet na zewnątrz.  Kolory są wyraziście odwzorowane. Oglądanie na Chromebooku Spin 713 zdjęć lub filmów jest po prostu przyjemne.

Ekran jest – jak napisaliśmy już powyżej – dotykowy. Ważne więc, że został pokryty szkłem Corning Gorilla Glass. Której klasy nie wiemy, ale niskiej na pewno nie – wtedy sprzęt mógłby bowiem nie spełniać normy MIL-STD 810G.

Testowana przez nas wersja Chromebooka Spin 713 napędzana była czterordzeniowym procesorem Core i5 dziesiątej generacji. Ta kość współpracowała z 8 GB RAM i 128 GB pamięci masowej. Na pierwszy rzut oka to przeciętna specyfikacja – ale nie w świecie chromebooków. Lekki system Google powoduje, że komputer działa niezwykle szybko.

System uruchamia się w praktyce natychmiast. Podobnie w ułamkach sekund startują aplikacje w oknie przeglądarki, co jest podstawą pracy z systemem Chrome OS.

Absolutnie nie przeszkadza też dysk o pojemności 128 GB – i tak w wypadku takiego komputera Google chce byśmy wszystkie pliki przechowywali w chmurze.

I tu przechodzimy do ważnego pytania. Jaki sens – ktoś może spytać – może mieć taki komputer w świecie biznesu, przecież tam dominują aplikacje pisane pod Windows? No nie do końca – tak było kilka lat temu. Acer wie, że współczesny biznes i dotyczy to również mniejszych firm, a nie tylko korporacji, korzysta coraz częściej z programów uruchamianych w chmurach obliczeniowych. Pracownicy łączy się z nimi za pomocą przeglądarki stron WWW. Chromebook świetnie się w tej roli sprawdza.

Podobnie jak – co przetestowaliśmy – dzisiaj na takim komputerze świetnie się pisze, notuje, przegląda zdjęcia, ogląda filmy i gra w gry komputerowe. Te ostatnie mogą pochodzić ze sklepy Google Play, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usługi strumieniowania gier Google Stadia. To działa wyśmienicie.

Acer Chromebook Spin 713 – czas pracy, cena i kilka detali

Acer twierdzi, że jego chromebook na baterii pracuje do 10 godzin. Nam się udało, ale przy dość intensywnej eksploatacji, osiągnąć wynik o godzinę, dwie gorszy – a zatem i tak bardzo dobry.

Acer Chromebook Spin 713 ma ponadto między innymi złącze HDMI i podwójny porta USB C, – a więc podłączanie do niego np. dodatkowego monitora nie jest żadnym problemem.

Oczywiście jest też tutaj mikrofon, kamera internetowa i dwa całkiem znośne głośniki – do wideokonferencji spokojnie się nada.

Czy coś nam się nie podobało?  Hmm… Laptop mógłby być trochę lżejszy – 1,3 kg na biurku, czy nawet w torbie to nie problem, jest OK. Ale to chromebook konwertowalny, a więc trzymamy go czasem jedną ręką jak tablet i przy wadze 1,3 kg długo tak raczej nie popracujemy.

Wiemy też, że Chromebook Spin 713 to sprzęt premium zbudowany na dobrych podzespołach. Ale cena 3699 zł mogłaby być nieco niższa. Wtedy z pewnością chętnych na taki komputer byłoby więcej.

Czytaj więcej: [TEST] Idealny gadżet na wakacje? Huawei X Gentle Monster Eyewear II, czyli grające okulary.
Czytaj więcej: [TEST] Oppo Reno 4 Lite – ładnie wygląda i robi dobre zdjęcia. Na średniej półce to dużo.

Podziel się artykułem