Będzie rakieta, którą w 90 minut przewiezie nawet 100 ton w dowolne miejsce Ziemi

wystrzelenie rakiety spacer

Amerykańska armia chce mieć rakietę, która przewiezie duży ładunek w kilkadziesiąt minut w niemal dowolne miejsce na Ziemi. Startuje właśnie program Rocket Cargo Vanguard.

US Air Force (Siły Powietrzne USA) i US Space Force (Siły Kosmiczne) poinformowały o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest zbadanie możliwości wykorzystania komercyjnych rakiet orbitalnych do transportu dużych ładunków (30-100 ton) na Ziemi. 

Taki transport będzie przede wszystkim niewiarygodnie szybki – rakieta osiągnie dowolne miejsce na naszej planecie maksymalnie w półtorej godziny.

Po drugie, ma być też tańszy od wykorzystania armady samolotów transportowych, którym przewiezienie podobnego ładunku zajmuje co najmniej kilka, kilkanaście godzin, a częściej kilka dni.

Program Rocket Cargo Vanguard, jeżeli zakończy się sukcesem, otworzy zupełnie nowe możliwości przed amerykańską armią.

– Zasadniczo zmieni krajobraz szybkiej logistyki, dostarczając sprzęt żołnierzom w ułamku czasu, jaki zajmuje to dzisiaj – mówi cytowany w komunikacie prasowym John „Jay” Raymond, szef operacji kosmicznych w US Space Force.

Jego zdaniem, dzięki dużym rakietom transportowym, w przypadku konfliktu lub kryzysu humanitarnego amerykańskie Siły Kosmiczne będą w stanie zapewnić „niezależną opcję osiągnięcia strategicznych celów z kosmosu”. 

Artystyczna wizja programu Rocket Cargo Vanguard. Źródło: US Air Force/US Space Force.

Wojskowi w ramach programu Rocket Cargo Vanguard przyjrzą się między innymi możliwościom, jakie dzisiaj już ma SpaceX. Jego rakiety Falcon z powodzeniem latają wielokrotnie na orbitę (rekordzistka była 10 razy). Ponadto firma Elona Muska jakiś czas temu rozważała już pomysł ich wykorzystania do bardzo szybkiego transportu międzykontynentalnego. 

SpaceX nie będzie jednak jedyną spółką, która może być w przyszłości wybrana do budowy rakiet transportowym dla wojsk USA. Opcji jest więcej. Przedstawiciele US Air Force i US Space Force nie podali ich nazwy, ale zasugerowali, że interesujące pomysły tutaj mogą mieć też firmy zajmujące się – poza SpaceX – rozwojem dla NASA projektu księżycowego lądownika.

Foto: SpaceX-Imagery z Pixabay.

Czytaj więcej: Chiny wkrótce mogą mieć setki nowych głowic jądrowych. Zagadkowe dwa reaktory w budowie.
Czytaj więcej: Telefon naładowany do pełna w 8 minut. Xiaomi ma najszybszą ładowarkę na świecie.

Podziel się artykułem