Trójwymiarowy obiekt na (przed) ekranem notebooka. Bez żadnych okularów. Acer prezentuje nową technologię

acer 3d

SpatialLabs – tak nazywa się innowacyjna technologia Acera, która pozwala wyświetlać trójwymiarowe obiekty na ekranie specjalnego laptopa bez konieczności korzystania z okularów 3D. 

Technologia SpatialLabs – jak informuje tajwański koncern – przenosi  świat wirtualny w wymiar fizyczny. – Zmienia stereoskopowe doświadczenia 3D w nowy, intuicyjny i innowacyjny sposób.

– Treści – dosłownie – unoszą się przed monitorem, co pozwala twórcom ocenić efekt swojej pracy w czasie rzeczywistym z każdej perspektywy i to bez konieczności używania specjalnych okularów – informuje Acer w notce prasowej.

Jak działa SpatialLabs?

SpatialLabs łączy kilka znanych już technologii – funkcję śledzenia ruchów oczu, stereoskopowy wyświetlacz 3D i technologię renderowania w czasie rzeczywistym. 

Pierwsza z nich wykorzystuje zestaw kamer umieszczonych w górnej części specjalnego laptopa ConceptD SpatialLabs – śledzą pozycję i ruchy głowy i oczu użytkownika. Wyświetlacz laptopa korzysta natomiast z ekranu UHD 2D i układu ciekłokrystalicznych soczewek do stereoskopii. Razem tworzą innowacyjny moduł, który można przełączać między tradycyjnym trybem 2D i stereoskopowym widokiem 3D.  

To rozwiązanie umożliwia modułom przetwarzania graficznego wyświetlanie innego obrazu dla każdego oka użytkownika, co tworzy stereoskopowy efekt 3D, dzięki któremu obraz „unosi się” przed ekranem. 

Wspomniane technologie renderowania w czasie rzeczywistym pozwalają przy tym twórcom na interakcję z modelami 3D podczas korzystania z aplikacji SpatialLabs Experience Center, weryfikację pracy w czasie rzeczywistym, usprawnienie prac projektowych i prezentowanie interaktywnych projektów w stereoskopowym obrazie 3D.  

SpatialLabs – dla kogo?

Nowa technologia jest adresowana do wszystkich projektantów i twórców tworzących przeróżne trójwymiarowe obiekty. SpatialLabs, zdaniem Acera, to dla nich rewolucja.

– Projektanci korzystają zwykle z wyświetlaczy 2D, które zapewniają jedynie ograniczone informacje o głębi trójwymiarowego obiektu czy sceny. SpatialLabs daje twórcom możliwość sprawdzenia w czasie rzeczywistym, jak prezentują się ich projekty. W przeszłości artyści zmuszeni byli wykonywać szereg szkiców z różnych perspektyw, aby mieć pewność, że odwzorowywane przez nich postaci będą mieć odpowiednie proporcje. Proces ten usprawniły komputery, ale ocena proporcji 3D na ekranie 2D jest utrudniona, wiele decyzji należało więc nadal podejmować intuicyjnie. Funkcja podglądu SpatialLabs Model Viewer eliminuje to ograniczenie dzięki innowacyjnemu, dodatkowemu wymiarowi pracy w intuicyjnej perspektywie 360 stopni, w której modele można obracać, przesuwać, a nawet “wyjmować z monitora” i przeanalizować pod każdym kątem – tłumaczy firma.

To zarówno przyspiesza prace nad projektem, jak i eliminuje wiele błędów.

Razem z informacją o nowej technologii i specjalnym laptopie wykorzystywanym do jej obsługi, Acer głosił też program Developer Program SpatialLabs dla programistów Unreal Engine, którzy chcą prezentować projekty z użyciem SpatialLabs. Osoby wybrane do udziału w programie otrzymają prototypowy laptop ConceptD SpatialLabs na okres trzech miesięcy – bez żadnych opłat, w tym bez kosztów przesyłki.

Foto: Acer.

Czytaj więcej: Netflix może być (lekko) znokautowany. Amazon chce kupić studio MGM (Metro-Goldwyn-Mayer).
Czytaj więcej: To już pewne i zbadane. Dwa dni pracy zdalnej zostanie na dłużej – nawet po pandemii.

Podziel się artykułem