Kryptowaluty to nie jest samo dobro. Dewastują klimat

kopalnia bitcoinów

Tylko sam bitcoin zużywa rocznie tylko nieco mniej prądu niż Polska. Tylko część ten energii pochodzi z zeroemisyjnych źródeł energii.

Uniwersytet Cambridge prowadzi serwis WWW, w którym na bieżąco szacuje, ile energii w tym momencie pobiera cała sieć bitcoina – dane są tutaj aktualizowane co 30 sekund. Ponadto prognozuje jej roczne zużycie energii elektrycznej. Liczby, które podaje Cambridge są bardzo niepokojące.

W poniedziałek w sieci bitcoina działały komputery pobierające łącznie 13,6 GW energii elektrycznej. To przekładało się na roczne zużycie prądu na poziomie 147,41 TWh, czyli tylko nieco mniejsze niż w wypadku Polski (w ubiegłym roku wg Polskich Sieci Energetycznych zużyliśmy 165,5 TWh) i np. większe niż w Szwecji (131,8 TWh).

Gdyby cała ta energia pochodziła ze źródeł zeroemisyjnych w postaci np. elektrowni wiatrowych lub słonecznych, problem by nie istniał. Niestety tak nie jest. Największe farmy wydobywające bitcoin lubią się chwalić, że korzystają z zielonej energii. Jeden z instytutów Cambridge przyjrzał się temu twierdzeniu bliżej i uważa, że z odnawialnych źródeł korzysta nie 76 proc. sieci bitcoina – jak deklarują jego górnicy – ale tylko 39 proc.

Problem jest tym większy, że bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą, która by funkcjonować potrzebuje ogromnych mocy obliczeniowych. Ponadto rynek kryptowalut cały czas rośnie.

Ogromne ilości energii pożeranej przez bitcoina i konkurencyjne rozwiązania zaczynają przeszkadzać politykom. Stan Nowy Jork rozpoczął właśnie prace nad zakazem funkcjonowania kopalni kryptowalut na jego terytorium przez najbliższe trzy lata.

Jest wysoce prawdopodobne, że tego rodzaju pomysłów w najbliższej przyszłości będzie więcej. Nie może być tak, że w czasach, kiedy niemal cały przemysł i sektor usługowy na świecie stara się zredukować zużycie energii lub przejść na jej odnawialne źródła, górnicy kryptowalut coraz bardziej przypominają węglowych – korzyści jakieś ich działalność przynosi, ale raczej niewielu i traci na tym mocno środowisko.

Foto:  Лечение Наркомании z Pixabay.

Czytaj więcej: Brytyjczycy budują najpotężniejszy na świecie komputer do prognozowania pogody.
Czytaj więcej: Samsung Galaxy Quantum 2 – smartfon z kryptografią kwantową. Nowy poziom ochrony danych.

Podziel się artykułem