Brytyjczycy budują najpotężniejszy na świecie komputer do prognozowania pogody

MET Office superkomputer

Pamiętacie brytyjskie żarty o pogodzie? Jakaś obsesję na punkcie pogody obywatele Zjednoczonego Królestwa muszą jednak mieć, skoro teraz razem z Microsoftem rozpoczęli budowę najpotężniejszego na świecie komputera do jej prognozowania. 

Met Office, czyli brytyjskie rządowe centrum meteorologiczne, podpisało z Microsoftem umowę o imponującej wartość 1,2 mld funtów na budowę superkomputera do prognozowania pogody. 

Moc nowej maszyny, która powstanie w południowej Anglii, sięgnie 60 petaflopów, a więc będzie ona w stanie przetwarzać 60 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Tym samym będzie to najpotężniejszy komputer w Wielkiej Brytanii i jeden z 25 najpotężniejszych na świecie. Będzie to również najsilniejsza na świecie jednostka obliczeniowa działająca na potrzeby meteorologii. 

Dla porównania moc obliczeniowa najsilniejszego polskiego superkomputera Prometheus ACK Cyfronet AGH sięga 2,65 petaflopów.

Maszyna budowana do prognozowania pogody na Wyspach będzie korzystać z oprogramowania chmury obliczeniowej Azure Microsoftu oraz powstanie na bazie czterech superkomputerów HPE Cray EX – w sumie będzie w niej pracowało 1,5 mln procesorów AMD.

Rząd brytyjski wydając na budowę superkomputera wspomniane astronomiczne 1,2 mld funtów, nie miał wątpliwości, że dobrze czyni. Dzięki temu precyzyjne prognozy pogody będą na Wyspach  powstawać szybciej. Z większym wyprzedzeniem będą ostrzegały o groźnych zjawiskach, których poprzez zmianę klimatu jest coraz więcej. A to z kolei wpłynie np.  na lepsze przygotowanie się władz, firm i obywateli na gwałtowne opady, huragany lub silne mrozy.

Wielka Brytania chce też, dzięki inwestycji w meteorologiczny superkomputer, nadal być jednym ze światowych centrów badań nad klimatem. Z wyliczeń rządowych wynika też, że nowa maszyna przyniesie konkretne zyski finansowe o wartości do 13 mld funtów w ciągu 10 lat jej planowanej eksploatacji.

Foto: Microsoft.

Czytaj więcej: Samsung Galaxy Quantum 2 – smartfon z kryptografią kwantową. Nowy poziom ochrony danych.
Czytaj więcej: Brak chipów na świecie potrwa dłużej. Nawet do 2023 roku.

Podziel się artykułem