Samsung Galaxy Quantum 2 – smartfon z kryptografią kwantową. Nowy poziom ochrony danych

Galaxy Quantum 2

Koreański gigant we współpracy ze spółką telekomunikacyjną SK Telecom stworzył nowy smartfon Samsung Galaxy Quantum 2. Ma wbudowany chip, który opiera się na mechanice kwantowej i znakomicie podnosi poziom ochrony danych zapisanych i przetwarzanych w smartfonie.

Podstawie parametry Samsunga Galaxy Quantum 2 są typowe dla oferowanego dzisiaj flagowego smartfonu. Mamy tu więc między innymi bardzo wydajny procesor Qualcomm Snapdragon 855 Plus, aparat fotograficzny z matrycą 64 Mpix i ekran OLED o przekątnej 6,7 cala odświeżany z częstotliwością 120 Hz.

Poza tym w smartfonie zainstalowano unikatowy układ scalony – dokładnie kwantowy generator liczb losowych (QRNG) zaprojektowany przez szwajcarską spółkę ID Quantique, będącą jednym z najważniejszych graczy na światowym rynku kryptografii kwantowej.

W największym skrócie ten układ generuje naprawdę losowe – a nie pseudolosowe –  liczby, które następnie mogą być wykorzystane do tworzenia bardzo silnych kluczy do szyfrów, w praktyce niemożliwych do złamania. Dodajmy, że powszechnie stosowane dzisiaj klucze oparte na pseudolosowych liczbach można z prym wysiłkiem złamać, jeżeli wie się, jak działa ich generator.

Chip stworzony przez Szwajcarów i wmontowany do Samsunga Galaxy Quantum 2 jest malutki – ma rozmiary 2,5 x 2,5 mm. W jego środku jest dioda LED i matryca CMOS, która może zliczać fotony emitowane przez diodę LED. Ta liczba fotonów docierających do matrycy w świetle mechaniki kwantowej jest za każdy razem inna – to idealne więc źródło prawdziwie losowych liczb.

Chip QRNG już pozwala bezpieczniej korzystać z wielu serwisów, przez to, że współpracuje automatycznie z aplikacjami korzystającymi z API Android Keystore. Dzięki temu użytkownicy Galaxy Quantum 2 mogą np. ultrabezpiecznie łączyć się i zlecać operacje w dwóch działających w Korei bankach lub korzystać jeszcze bardziej bezpiecznie z tamtejszych aplikacji oferowanych przez SK Telecom. Trwają pracę nad integracją QRNG z innymi serwisami i usługami – w tym miedzy innymi kartami kredytowymi Samsunga oraz serwisami streamingowymi.

Na razie Samsung Galaxy Quantum 2 wydaje się być niszowym rozwiązaniem – podobnie, jak zaprezentowany w ubiegłym roku model Samsung Galaxy Quantum również z chipem QRNG.

Ale to tylko kwestia czasu, kiedy to rozwiązanie zawita do innych smartfonów i komputerów. Życie  cyberprzestępców stanie się dużo trudniejsze.

Foto: SK Telecom/Samsung.

Czytaj więcej: Brak chipów na świecie potrwa dłużej. Nawet do 2023 roku.
Czytaj więcej: Mac bezpieczniejszy od peceta z Windows. Ale antywirusa i tak potrzebują już wszyscy.

Podziel się artykułem