Mac bezpieczniejszy od peceta z Windows. Ale antywirusa i tak potrzebują już wszyscy

haker

Wielu użytkowników komputerów Apple’a jest przekonanych, że program antywirusowy jest im zbędny. To bardzo ryzykowne myślenie.

Na początek dobra wiadomość dla posiadaczy MacBooków, iMaców i innych komputerów ze znakiem nadgryzionego jabłka. Cyberprzestępcy bez porównania częściej atakują pecety z Windows niż te wyprodukowane przez Apple’a.

W ubiegłym roku firma Atlas VPN wykryła aż 135 razy więcej złośliwych programów atakujących komputery z systemem Microsoftu niż tych skierowanych przeciwko Apple. 

Po tym optymistycznym wejściu, czas na zimny prysznic. 

Właściciele maków nie mogą czuć się jednak bezpiecznie. Ta sama firma Atlas VPN wykryła w ubiegłym roku aż 674 273 nowych próbek złośliwego oprogramowania atakującego system macOS Apple’a. W 2019 roku było ich zdecydowanie mniej, bo tylko 56 556…

To oznacza, że dziennie powstawało w ubiegłym roku 1847 wirusy komputerowe lub inne złośliwe oprogramowanie celujące w maki.

Dlaczego cyberprzestępcy teraz wyraźnie częściej atakując sprzęt Apple’a niż w przeszłości. Z dwóch powodów. Po pierwsze, rośnie jego udział w rynku – Apple kontroluje teraz około 15 proc. segmentu komputerów stacjonarnych. 

Po drugie, cyberprzestępcy lubią nowości – dają im możliwość udowodnienia ponadprzeciętnych umiejętności. Taką nowością w świecie Apple’a są teraz procesory M1.

Wnioski z powyższego są dość oczywiste. Po pierwsze, maki są bezpieczniejsze od pecetów – wynika to jednak głównie z ich mniejszej popularności. Po drugie, przez to, że szybko rośnie liczba ataków na komputery Apple’a, należy się przed tym odpowiednio zabezpieczyć.

Jak? Instalując stosowne oprogramowanie antywirusowe. Korzystanie z maków bez niego może się skończyć bardzo bolesną stratą – danych, dostępów do kont i usług, a nawet pieniędzy po kradzieży tożsamości lub cyfrowym szantażu.

Foto: Pete Linforth z Pixabay.

Czytaj więcej: Prawie 22 mld dol. dla Microsoftu. Twórcy Windows wyprodukują superokulary dla US Army.
Czytaj więcej: Mi MIX FOLD – pierwszy składany smartfon Xiaomi. Największy na rynku i z potężnymi podzespołami.

Podziel się artykułem