Prawie 22 mld dol. dla Microsoftu. Twórcy Windows wyprodukują superokulary dla US Army

Microsoft gogle IVAS

W środę Pentagon poinformował, że Microsoft wygrał kontrakt na produkcję specjalnych gogli rozszerzonej rzeczywistości, z których będą korzystali amerykańscy żołnierze.

Wartość kontraktu jest imponująca – wynosi aż 21,88 mld dol. Tyle dostanie firma założona przez Billa Gatesa w ciągu 10 lat za dostarczenie ponad 120 tys. futurystycznych okularów. To tzw. Integrated Visual Augmented System (IVAS) – Zintegrowany System Rzeczywistości Rozszerzonej.

Gogle, które kupuje amerykańska armii bazują na rozwijanych od kilku lat przez Microsoft goglach HoloLens. To kosztujące 3,5 tys. dol. okulary rozszerzonej rzeczywistości przeznaczone głównie do zastosowań projektowo-biznesowych.

Amerykańska firma, tworząc aktualną wersję gogli dla ami, wykorzystała również doświadczenie, które zdobyła ostatnio, budując od 2018 roku, dla US Army prototyp tego rozwiazania.

Pentagon i Microsoft, informując o nowym, dużym zamówieniu, nie opisali szczegółowo możliwości nowego sprzętu. Ogólnie tylko podano, że system IVAS zwiększa świadomość sytuacyjną żołnierzy w trakcie walki oraz ułatwia podejmowanie decyzji w różnych scenariuszach. Ponadto pozwala żołnierzowi walczyć, ćwiczyć i trenować przy użyciu jednej platformy.

Z wcześniejszych informacji, które jednak dotarły do mediów, wiemy, że gogle IVAS wyświetlają między innymi mapę terenu wraz z kompasem, w ciemnościach pokazują ludzi rejestrowanych przez kamerę podczerwieni będącą jednym z elementów całego systemu oraz wskazują punkt, w który żołnierz celuje ze swojej broni.

Foto: Microsoft.

Czytaj więcej: Dron zwiadowczy wystrzeliwany z granatnika. Amerykańska armia pracuje nad nowym zwiadowcą.
Czytaj więcej: Roboty zabiorą pracę milionom. Ale powstanie jeszcze więcej nowych etatów.

Podziel się artykułem