Zaskakujące badanie wśród motocyklistów z UK. Połowa chce przesiąść się na model elektryczny

vespa elektryczna

Wielbiciele warczących jednośladów wydają się najbardziej przywiązani do silników spalinowych. Przeczy temu badanie przeprowadzone na Wyspach.

Firma BikeSure przeprowadziła ankietę wśród 632 brytyjskich motocyklistów i wyszło jej, że wcale nie są oni tak bardzo przeciwni zastąpieniu silnika spalinowego w jednośladach elektrycznym.

46,7 proc. chciałoby mieć motocykl lub skuter z napędem elektrycznym, a 3,6 proc. już taki ma. Łącznie więc 50,3 proc. angielskich motocyklistów preferuje napęd elektryczny w jednośladach zamiast spalinowego.

Ta akceptacja dla elektromobilności na dwóch kółkach jest mocno skorelowana z wiekiem. Wśród najmłodszych – poniżej 25 lat – elektryczne motocykle preferuje 58 proc. badanych. Wśród najstarszych angielskich „easy riderów” – powyżej 65 lat – tylko 32 proc.

Zalety napędu elektrycznego – 100 proc. moc w pełnym zakresie obrotów

BikeSure spytał też motocyklistów, co najbardziej im się podoba w jednośladach z napędem elektrycznym.

I – co jednak nie jest tu zaskoczeniem – okazało się, że aż dla 57,8 proc, ankietowanych najbardziej kusząca w elektrykach jest charakterystyka pracy silnika elektrycznego – dokładnie to, że daje prowadzącemu pełną moc w pełnym zakresie obrotów, co przekłada się na duże przyspieszenie i dynamikę jazdy.

Poza tym 43,68 proc. badanych ceni w elektromotocyklach to, że ich eksploatacja jest tańsza niż spalinowych a 38,34 proc. docenia fakt, że mają mniejszy ślad węglowy od konstrukcji spalinowych.

Wady napędu elektrycznego – problemy z zasięgiem, ładowanie i brak ryku silnika

Ciekawe były też odpowiedzi tych ankietowanych, który nie chcą mieć motocykla elektrycznego.

65,08 proc.  z nich martwi się zbyt małych zasięgiem takiego jednośladu, a 51,11 proc. zbyt długim czasem ładowania.

Trzeci argumentem na „nie” dla elektryków – 42,2 proc. wskazań – była natomiast odpowiedź, że fatalne jest to, że elektromobilność oznacza brak charakterystycznego dźwięku pracy silnika spalinowego.

Co czwarty ankietowany brytyjski motocyklista, wskazał również, że zniechęca go do zakupu motocyklu lub skutera z napędem elektrycznym niemal całkowity brak takich pojazdów na rynku wtórnym. Ale to może za kilka lat będzie już wyglądać inaczej.

Foto: Vespa.

Czytaj więcej: Hyundai Ioniq 5 – efektowne skrzyżowanie hatchbacka z SUV-em. Konkurenci mają się czego bać.
Czytaj więcej: Za cztery lata kupisz już tylko elektrycznego Jaguara.

Podziel się artykułem