Za małe literki na smartfonie? Google już wie, jak ten problem rozwiązać

android 12

Google opublikowało już testową wersję dla deweloperów systemu Android 12. Pełna pojawi się jesienią. W niej wiele nowości – w tym funkcja ułatwiająca obsługę smartfonu jedną ręką i przez dalekowidzów.

W systemie Android 12 nowości będzie sporo. Wśród nich między innymi lepsze powiadomienia i sposób zarządzania nimi, łatwiejsze robienie zrzutów ekranów, szybkie dzielenie się hasłami do sieci Wi-Fi oraz funkcja odblokowania telefonu równocześnie za pomocą rozpoznawania twarzy jak i odciska palca.

Pojawić się też ma tryb obsługi „Silky Home”. Powiększa on znacząco nazwy menu i ich zawartość na ekranie – w sposób dynamiczny, czyli rozmiar czcionek rośnie w górnej części ekranu proporcjonalnie do tego, jak przewijamy zawartość ekranu w dół.

To rozwiązanie ma dwie zalety. Po pierwszy, ułatwia obsługę jedną ręką – łatwiej jest wybrać z ekranu w takiej sytuacji odpowiednią opcję.

Ale to nie wszystko. Nowe rozwiązanie doskonale przyda się milionom użytkowników smartfonów w wieku dojrzałym – a więc gdzieś po 40-stce, kiedy pojawia się problem z widzeniem na krótkich dystansach i czytaniem tekstu napisanego drobnymi literami. Silky Home pozwoli wybierać kluczowe opcje w telefonie bez konieczności ubierania okularów.

Kiedy będziemy się mogli cieszyć nowym trybem pracy w systemie Android 12? Hmm… Nowy system zostanie wydany jesienią w pełnej, stabilnej wersji. Ale w pierwszej kolejności będzie instalowany na smartfonach Google – a więc Pikselach, od modelu 3 wzwyż.

Chwile później pojawią się na rynku pierwsze nowe telefony z Androidem 12. Właściciele starszych modeli i nie wyprodukowanych przez Google, będą musieli poczekać aż producenci ich sprzętu przygotują odpowiednią aktualizację i, niestety, po pierwsze, to może potrwać kilka miesięcy. Po drugie, będzie dotyczyło tylko relatywnie nowych komórek – raczej nie tych z grupy najtańszych. 

Foto: ElisaRiva z Pixabay.

Czytaj więcej: W Mapach Google można już zapłacić za parkowanie. Na początek w Stanach. Kiedy w Polsce?
Czytaj więcej: Vaio Z – waży tylko 1 kg, na jednym naładowaniu działa do 18 godzin. Laptop idealny?

Podziel się artykułem