Sprzedaż smartfonów na świecie. Apple naciera, ale Samsung się nie poddaje

Apple sklep

Sprzedaż smartfonów w ubiegłym roku spadła aż o 12,5 proc. Ale nie wszystkim. Apple i Xiaomi sprzedały w czasie pandemii więcej komórek niż przed nią.

Znana firma badawcza Gartner przedstawiła właśnie swoje najnowsze wyliczenia dotyczące sprzedaży smartfonów na świecie. Dowiadujemy się z nich przede wszystkim, że pandemia boleśnie uderzyła w cały rynek. Sprzedaż smartfonów zmniejszyła się w ubiegłym roku o 12,5 proc. do 1,35 mld sztuk.

To potężny spadek, ale nie rozłożył się on równomiernie na wszystkich producentów. W ujęciu procentowym największym wygranym jest Xiaomi – zwiększył sprzedaż w ubiegłym roku aż o 15,7 proc. Wśród pięciu największych producentów smarftonów na plusie zakończył rok również Apple – jego sprzedaż urosła o 3,3 proc. To stało się zdaniem analityków, dzięki bardzo dobrej sprzedaży nowych iPhonów w czwartym kwartale. Ich spóźniony w porównaniu do wcześniejszych lat debiut spowodował, że równocześnie rywale Apple’a – szczególnie Samsung – nie mogli szybko odpowiedzieć na ten ruch Amerykanów.

Bardzo ciężko miał w ubiegłym roku Huawei. Jego sprzedaż – przez sankcje Białego Domu  – skurczyła się aż o 24,1 proc. Mimo tego firmie udało się jednak zachować tytuł trzeciego największego na świecie producenta smartfonów.

Graczem numer dwa na świecie jest tutaj Apple a na miejscu pierwszym z wyraźną przewagą jest Samsung.

Sprzedaż smartfonów – prognozy i 5G

Gartner nie wierzy w to, że Apple utrzyma przez cały rok wyższą sprzedaż smarftonów od Samsunga, jak zdarzyło się to pod koniec ubiegłego roku – dokładnie w czwartym kwartale. Samsung za chwilę też będzie prezentował nowe, atrakcyjne rynkowo, modele swoich komórek. Pojedynek dwóch gigantów będzie więc toczył się dalej.

A napędzać go będzie w dużym stopniu rozbudowa sieci 5G. Coraz więcej ludzi chce, zdaniem Gartnera, wymienić telefon na zgodny z tym nowym standardem.

To znacząco tłumaczy optymistyczną prognozę analityków dotyczącą sprzedaży smarftonów w tym roku. Ma urosnąć o 11,4 proc., a więc niemal wróci do poziomu z 2019 roku.

Czytaj więcej: Huawei planuje zmniejszyć produkcję smartfonów o połowę. Problemem dalej amerykańskie sankcje.
Czytaj więcej: W Mapach Google można już zapłacić za parkowanie. Na początek w Stanach. Kiedy w Polsce?

Podziel się artykułem