Granie na laptopach będzie lepsze. Samsung zapowiada produkcję nowych ekranów

wyświetlacz OLED Samsung

Samsung jest jednym z największych na świecie dostawców wyświetlaczy do laptopów. I zamierza na ich rynku przeprowadzić zaraz małą rewolucję.

Joo Sun Choi, szef Samsung Display, zapowiada, że już w marcu jego dział rozpocznie produkcję wyświetlaczy OLED o częstotliwości odświeżenia 90 Hz i przekątnej 14 cali. Mają być montowane w laptopach i będzie to spory przełom, bowiem dzisiaj znakomita większość laptopów korzysta z ekranów 60 Hz LCD.

Wyższa częstotliwość odświeżania przekłada się na dużo bardziej płynny obraz – co ma znaczenie w trakcie oglądania dynamicznych scen wideo i co jest jeszcze bardziej kluczowe w grach.

– Panele OLED najlepiej zaspokajają różnorodne potrzeby konsumentów dotyczące laptopów używanych w telepracy, edukacji online, strumieniowaniu wideo i grach – twierdzi Samsung w oświadczeniu i ma tutaj sporo racji.

Nowe ekrany o wyższej częstotliwości odświeżania będą początkowo produkowane w rozmiarze 14 cali, ale potem pojawią się większe. Nie znamy ich rozdzielczości – tego Samsung nie podał. NIe wiemy też, który z producentów laptopów jako pierwszy sięgnie po nowe wyświetlacze koreańskiego producenta, ale z pewnością stanie się to szybko.

Ekrany 90 Hz wymagać będą do pracy wydajniejszych kart graficznych niż tych, które są stosowane do wyświetlaczy 60 Hz. To zatem dodatkowa korzyść z nowego rozwiązania Samsunga.

Problemem może być cena. Nowe wyświetlacze mogą podnieść cenę laptopów początkowo nawet o kilkanaście procent, ale ten stan – z powodu konkurencji na rynku – nie powinien utrzymać się długo.

Foto: Lalmch z Pixabay.

Czytaj więcej: Qualcomm ma nowy procesor Snapdragon 870 5G. Będzie napędzał smartfony z wyższej średniej półki.
Czytaj więcej: Allegro Smart! drożeje. Ale nie dla wszystkich. Nowością dostawy PickPack w ciągu jednego dnia.

Podziel się artykułem