ZTE Axon 20 5G bez dziury w ekranie. Pierwszy na świecie smartfon z kamerką pod wyświetlaczem

zte axon 205g

O stworzeniu smartfonu z obiektywem aparatu do selfie schowanego pod ekranem mówiło się co najmniej od kilku lat. Chiński koncern ZTE wygrał tutaj wyścig z konkurencją. Rozpoczęła się sprzedaż ZTE Axon 20 5G.

Mniejszy lub większy otwór w ekranie na kamerkę do selfie jest standardem w niemal każdym współczesnym smartfonie. Nie wszystkim się podoba i dlatego też od dawna poszukiwano pomysłów, jak się go pozbyć. Najlepsze wydawało się stworzenie takiej kamery, którą będzie można zainstalować pod ekranem i która będzie rejestrować obraz bez względu na to, co akurat jest na wyświetlaczu. To było jednak poważne wyzwanie technologiczne. Jako pierwsi poradzili sobie z nim chińscy konstruktorzy z koncernu ZTE.

Dzięki temu w ZTE Axon 20 5G, którego internetowa sprzedaż na głównych rynkach świata, w tym w Unii Europejskiej, rozpoczęła się w poniedziałek, jest idealnie jednolity prostokątny ekran OLED o przekątnej 6,92 cala i rozdzielczości FHD+ (2460 x 1080 pikseli) pozbawiony jakiegokolwiek wcięcia. Kamerka do selfie jest pod ekranem i ponoć robi znośne zdjęcia – akceptowane na średniej półce cenowej, na której umieszczono nowy telefon. 

Kamerka do selfie pod ekranem korzysta z matrycy 32 Mpix. Główny aparat z tyłu ma natomiast cztery obiektywy. Główny współpracuje z matrycą 64 Mpix, szerokokątny 8 Mpix, a do makro i oceny głębi mają starczyć matryce 2 Mpix.

ZTE Axon 20 5G napędza procesor 765G współpracujący z 8 GB RAM i 128 GB pamięci na dane. Bateria ma 4220 mAh i może być ładowana szybką ładowarką o mocy 30 W.

Telefon na rynek amerykański i europejski przygotowano w cenach 449 dol. i 449 euro. By jednak za te pieniądze  go kupić, trzeba najpierw zdobyć stosowne zaproszenie, zapisując się na listę mejlingową ZTE o nazwie New Vision Club.

ZTE Axon 20 5G jest pierwszym na świecie smartfonem z aparatem pod ekranem, ale raczej nie długo będzie jedyną tego rodzaju konstrukcją na rynku. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje między innymi Xiaomi i Oppo.

Foto: ZTE.

Czytaj więcej: [TEST] POCO X3 NFC – na średniej półce trudno jest znaleźć równie udany smartfon.
Czytaj więcej: Slide Phone, czyli smartfon kilkukrotnie składany. Oppo ma całkiem nowy pomysł.

Podziel się artykułem