iPhone z opisem „Made in Vietnam”? Za chwilę to będzie norma

Wietnam

Agencja Reuters donosi, że zaraz znaczna część produkcji iPhone’ów, iPadów i MacBooków zostanie przeniesiona z Chin do Wietnamu.

Do tej pory prawie cała elektronika Apple’a była produkowana w Chinach – w tym np. wszystkie iPady i znakomita większość iPhone’ów. Od tego były wyjątki, ale nieliczne, np. część iPhone’ów SE produkowano w Indiach. Ostatnio zaczęło się to zmieniać.

Z początkiem roku np. amerykański koncern zaczął zlecać produkcję słuchawek AirPods Pro w Wietnamie. Na ich pudełko-ładowarkach pojawił się nowy napis „Designed by Apple in California. Assembled in Vietnam”. Teraz Reuters twierdzi, że takich napisów na nowym sprzęcie sprzedawanym przy Apple’a będzie więcej.

Największym producentem sprzętu Apple’a jest tajwański gigant Foxconn. Większość zakładów do tej pory miał w Chinach. Reuters twierdzi, że co najmniej od kilku kwartałów Apple naciskał na Foxconna, by z powodu coraz trudniejszych reakcji amerykańsko-chińskich, Tajwańczycy przenieśli chociaż część produkcji poza Państwo Środka. W takiej sytuacji Apple nie poniósłby strat w sytuacji nałożenia przez Amerykanów ceł na elektronikę z Chin. Foxconn – jak dalej donosi agencja Reuters – poważnie potrakował propozycje Apple’a. 

Pierwsze iPady spoza Chin

Tajwański koncern właśnie rozbudowuje swoje zakłady w wietnamskiej prowincji Bac Giang. Tam już w pierwszej połowie przyszłego roku mają być produkowane między innymi niektóre MacBooki i pierwsze poza Chinami iPady. 

W zakłady w Wietnamie Foxconn inwestuje setki milionów dolarów. Tym inwestycjom służyć ma powołanie przez niego nowej spółki FuKang Technology,o czym poinformował z początkiem tygodnia. Ma ona przeprowadzić inwestycje wartości 270 mln dol. – to jest ponad 1 mld zł.

Te działania wpisują się w wypowiedzi szefa Foxconna z sierpnia. Wtedy mówił o konieczności zbudowania dodatkowych, niepowiązanych z Chinami łańcuchów dostaw, na wypadek, gdyby eksport elektroniki do USA z Chin stał się niemożliwy.

Co ciekawe, Foxconn produkuje również w Państwie Środka elektronikę dla japońskiego Sony i już mówi się o tym, że część tej współpracy będzie realizowana za chwilę w Wietnamie.

Foto: Thomas G. z Pixabay.

Czytaj więcej: Photoshop na Maki z nowymi procesorami już jest. Choć w okrojonej beta wersji.
Czytaj więcej: Xiaomi lepsze już od Apple. Sprzedaż smartfonów w trzecim kwartale.

Podziel się artykułem