SpaceX ma już na orbicie niemal 1000 satelitów Starlink a w hangarze kilkanaście rakiet

SpaceX

W środę nad ranem naszego czasu SpaceX wystrzelił na orbitę kolejnych 60 satelitów sieci Starlink. Równocześnie pobił dwa spektakularne rekordy.

Najnowszy lot Falcona 9 na niską orbitę z satelitami Starlink to więcej niż rutyna. Wykorzystana tutaj rakieta zaliczyła już siódmy lot w kosmos – to rekord. Do tego prawdopodobnie uda się ją ponownie wykorzystać. Falcon wrócił na Ziemię i wylądował niecałe 10 minut pod starcie miękko na autonomicznej platformie na Oceanie Atlantyckim.

Ponadto był to też w sumie setny lot rakiet Falcon 9  – imponujący wynik potwierdzający, że SpaceX to okrzepła już firma oferująca wysokiej jakości unikatowe produkty i dysponująca doświadczeniem i know-how, którego nie mają konkurenci. 

Na tym rekordy związane z najnowszym lotem w ramach programu Starlink się nie kończą. Był to 23 lot w kosmos rakiet SpaceX w tym roku, co oznacza, że kosmiczna firma jest bardziej zapracowana niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej najwięcej wystrzeleń – 21 – udało jej się przeprowadzić w 2018 roku.

Po dostarczeniu na orbitę kolejnych satelitów Starlink rozsiewających internet jest ich już tam blisko 1000. To pozwala rozbudowywać system – zarówno geograficznie, jak i pod względem parametrów. Ostatnio np. internet od Starlink zaczął być oferowany – poza obszarami w USA – w południowej części Kanady.

Udany powrót Falcona 9 na Ziemię oznacza ponadto, że SpaceX ma teraz do dyspozycji dziesięć wykorzystanych już wcześniej choć raz pierwszych członów rakiet i trzy nowe. To już bardzo duża kolekcja rakiet zdolnych do szybkiego startu w kosmos.

Interesująco zapowiada się ponadto kolejny tydzień w SpaceX. Firma po przeprowadzonym we wtorek udany stacjonarnym teście silników w prototypie dużego statku kosmicznego Starship, projektowanego z myślą o dalszych podróżach – w tym na Marsa, planuje w przyszłym tygodniu jego lot z lądowaniem na wysokość nawet 15 km.

Foto: SpaceX.

Czytaj więcej: Kosmici też mogą nas obserwować. Nowy pomysł na poszukiwanie życia w kosmosie.
Czytaj więcej: Tłok na orbicie rosnącym problemem. Zagrożone loty w kosmos.

Podziel się artykułem