Oppo X 2021 – smartfon z ekranem, który się rozwija jak materiał z rolki

oppo x 2021

W trakcie Oppo Inno Day 2020 chiński koncern pokazał koncept niezwykłego telefonu – przyciskasz guzik, a ekran się rozwija jak elastyczny materiał ze schowanej rolki.

Pomysł rozwijanych ekranów nie jest całkiem nowy. W październiku do sklepów w Korei Południowej wjechał niezwykły telewizor LG SIGNATURE OLED R. W nim zwinięty ekran OLED schowany jest w dość sporej podstawie. Uruchamiamy telewizor z pilota i z podstawy miękko wyjeżdża do góry duży ekran o bardzo żywych kolorach. Imponujące.

Ten pomysł w mikroskali zaprezentował właśnie Oppo. Koncepcyjny Oppo X 2021 wygląda na pierwszy rzut oka jak zwykły smartfon z wyświetlaczem o przekątnej 6,7 cala. Przyciskamy jednak na jego boku odpowiedni klawisz i ekran się rozsuwa – staje się większy, do przekątnej 7,4 cala. Jak to działa, widać na poniższym wideo.

Oppo twierdzi, że by stworzyć takie urządzenie, konstruktorzy musieli opracować kilka nowych technologii. Specjalny układ napędowy Roll Motor składający się z dwóch silników elektrycznych chroni np. ekran w Oppo X 2021przed zbyt gwałtownym wysunięciem lub schowaniem, a rozwiązanie Warp Track zapewnia smartfonowi odpowiednią sztywność po rozwinięciu ekranu.

Oppo X 2021 to niestety tylko koncept – firma nie poinformowała, kiedy podobny smartfon jej produkcji trafi na rynek, ale możemy zakładać, że to raczej kwestia najwyżej kilku kwartałów, nie lat.

Oppo musi się spieszyć. Wiadomo bowiem, że nad podobnym rozwiązaniem pracuje LG i spekuluje się, że Koreańczycy pokażą smartfon z rozwijanym ekranem już pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Foto: Oppo.

Czytaj więcej: [TEST] Oppo Reno 3 – bardzo dobre zdjęcia i wyświetlacz AMOLED. Czego chcieć więcej?
Czytaj więcej: Oppo Watch – efektowne smartwatche przypominające zegarek Apple’a zaraz pojawią się w Europie.

Podziel się artykułem