Smartwatche będą zasilane naszymi ruchami. Koniec z irytującym doładowywaniem

mikrogenerator cuhk

Uczeni z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu zbudowali malutki generator energii elektrycznej, który może zasilać smarwatche lub opaski. Zamienia nasze ruchy na prąd.

Samonakręcane tradycyjne mechaniczne zegarki nie są niczym niezwykłym – ten wynalazek stosowany jest dość powszechnie od co najmniej kilkudziesięciu lat. W wypadku urządzeń elektronicznych jest trudniej. Nie ma jeszcze szeroko dostępnych cyfrowych zegarków lub opasek, które byłyby zasilane z jakiegoś „mikrodynama” napędzanego ruchami ręki.

Nie ma głównie dlatego, że pobór energii przez współczesny smartwatch lub opaskę jest dużo większy od zapotrzebowania na energię ze strony tradycyjnego zegarka oferującego z trudem kilka podstawowych funkcji.

Jednak zaraz to się zmieni. Efektywny mikrogenerator zasilany naszymi ruchami zbudowali właśnie badacze z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu (CUHK). Wykorzystuje on komponent magnetyczny, który wzmacnia częstotliwość naszych ruchów.

Przez to – zdaniem twórców wynalazku – wytwarza nawet 10-krotnie więcej energii od podobnych, testowanych już na świecie rozwiązań. Mówiąc prościej, produkuje tego prądu już tyle, że starczy go do zasilania przeciętnego smartwatcha.

Wynalazek z Hongkongu to nie tylko większy komfort korzystania z elektroniki zapinanej na naszej ręce. To również cenna pomoc dla ludzi chorych, którzy muszą cały czas mieć monitorowaną np. pracę serca. Oni nie powinni zdejmować z ręki odpowiedniego zegarka lub innego małego urządzenia pomiarowego nawet na relatywnie krótki czas dzisiaj potrzebny na doładowanie baterii.

Ilość energii produkowanej przez mikrogenerator z CUHK zależy od intensywności naszych ruchów. W trakcie ćwiczeń powstaje jej dużo więcej, niż kiedy siedzimy przez komputerem i pisania tekstu. Być może więc w przyszłości, kiedy zauważymy, że kończy się nam prąd w smartwatchu, wystarczy zrobić 20 przysiadów i przez kilka godzin znowu wszystko będzie OK – przynajmniej jeżeli chodzi o zasilanie naszego zegarka.

Foto: CUHK.

Czytaj więcej: Cyberpunka 2077 jeszcze nie ma. Ale jest za to nowy OnePlus 8T Cyberpunk 2077 Limited Edition.
Czytaj więcej: Logitech odświeża trackball sprzed dekady. Nowy ERGO M575 na jednej baterii podziała 2 lata.

Podziel się artykułem